Materiał Partnera

Kiedy stosowana jest regeneracja części do maszyn?

Kiedy stosowana jest regeneracja części do maszyn?

Bezproblemowe działanie maszyn i urządzeń przemysłowych warunkowane jest stanem technicznym części wykorzystywanych do ich budowy. Muszą być one wykonane precyzyjnie z odpowiednich materiałów. Najczęściej wykorzystywane są tu metale poddawane obróbce, która pozwala uzyskać z nich wymagane kształty czy formy. Części do maszyn mogą być poddawane skutecznej regeneracji.

Regeneracja części używanych

Obróbka metali ma uniwersalne zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, a jednym z głównych jest budowa maszyn. Wykorzystywana jest między innymi w regeneracji używanych, zniszczonych lub uszkodzonych, części maszyn. Są to między innymi koła zębate, gwinty, łożyska, wkrętki oraz wiele innych. Usługami tokarskimi, frezarskimi czy ślusarskimi w tym zakresie zajmują się wyspecjalizowane firmy takie jak Zakład Mechaniczno Usługowy w Kielcach. Odpowiednio wykonane elementy urządzenia czy maszyny to podstawowy warunek ich wydajnej pracy.

Trudno jednak uniknąć awarii, które mogą wynikać z błędów w użytkowaniu czy niewykonywania regularnych przeglądów technicznych. Nie zawsze musi to oznaczać zakup nowej, często kosztownej części. W wielu przypadkach wystarczy dobrze przeprowadzona regeneracja. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie producent maszyny przemysłowej jest nieznany lub nie ma możliwości zakupienia oryginalnej części zamiennej. W wielu zakładach przemysłowych w parku maszynowym znajdziemy stare urządzenia, które przeszły tak wiele modyfikacji, że praktycznie nie przypominają swojego pierwowzoru. Nie są jednak zastępowane przez nowsze modele, a wręcz przeciwnie – są kluczowe dla procesów produkcyjnych. Czasem też producent części zamiennych już ich nie produkuje z rozmaitych powodów. W obu przypadkach jedynym sposobem naprawy jest regeneracja używanych części. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest ponadto cena, która będzie korzystniejsza niż w przypadku zakupu nowego elementu. Pamiętać przy tym należy, że regeneracja nie obejmuje odtwarzania części ogólnodostępnych i objętych ochroną prawa patentowego.

Obróbka metali na potrzeby regeneracji

Obróbka metali to rozmaite działania, które poprzez użycie odpowiednich technologii, prowadzą do zmiany kształtu oraz właściwości poszczególnych elementów. Najczęściej wykorzystywanym jej rodzajem jest obróbka skrawaniem, która polega na nadawaniu obiektom wymaganych parametrów poprzez fragmentaryczne usuwanie materiału. W skład obróbki skrawaniem wchodzi toczenie, frezowanie oraz szlifowanie.

Nowoczesnym rozwiązaniem, które powszechnie weszło już do użycia, jest obróbka metali maszynami CNC, najczęściej tokarkami i frezerkami. Wyposażone są one w układ sterowania numerycznego z mikrokomputerem, który można dowolnie i interaktywnie programować.

Opracowanie:
Kielce, Skrajna 86a
tel. 41 303 06 58
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz