Artykuł sponsorowany

Kiedy rozbiórkę wykonuje się ręcznie?

Kiedy rozbiórkę wykonuje się ręcznie?

Żeby zbudować coś nowego, czasem trzeba wyburzyć budynek lub jego część. W tym celu wykonuje się prace rozbiórkowe lub wyburzeniowe. Zajmują się tym profesjonalne firmy, zazwyczaj przy użyciu specjalistycznych maszyn budowlanych. Jednak nie każdy budynek da się rozebrać w tym sposób – wtedy wykonywana jest rozbiórka ręczna. Zobacz, na czym polega ten proces i kiedy jest on realizowany.

Rozbiórka, a wyburzenie

Rozbiórka i wyburzenie, choć podobne w efektach przebiega nieco inaczej. W przypadku wyburzenia zazwyczaj dochodzi do destrukcji całego budynku poprzez użycie materiałów wybuchowych lub potężnych maszyn budowlanych. Podczas rozbiórki, która zazwyczaj stosowana jest w przypadku mniejszych obiektów, elementy konstrukcyjne zostają zdemontowane w taki sposób, aby dało się je ponownie wykorzystać. To dużo starsza metoda, sięgająca czasów, kiedy rozbiórki wykonywano jedynie ręcznie, element po elemencie, stosowana również współcześnie, przez profesjonalne firmy zajmujące się pracami budowlanymi i ziemnymi.

Ręczne prace rozbiórkowe

Wykonywanie prac rozbiórkowych i wyburzeń ręcznie stosowane jest często w sytuacjach, gdy warunki techniczne nie pozwalają na użyciu ciężkiego sprzętu budowlanego. Ręczne wyburzenia i rozbiórki wykorzystywane są w szczególności podczas przebudowywania budynku oraz rozbudowania istniejących już obiektów budowlanych. Wykonuje się je także przy naprawie nieszczelnych lub spękanych powierzchni.

Podczas wykonywania rozbiórki ręcznej prace zaczyna się od najwyższych kondygnacji, stojąc na rusztowaniach. Skuwa się tynk i cegła po cegle rozbiera budynek. Nie wolno naruszać konstrukcji ani podkopywać ścian i trzeba zachować szczególne bezpieczeństwo. Właśnie dlatego w tym celu zatrudnia się profesjonalistów, takich jak BET-SYSTEM. Osoby wykonujące prace muszą posiadać specjalistyczne uprawnienia i szeroką wiedzę techniczną, by proces został przeprowadzony prawidłowo i z zachowaniem najwyższej ostrożności.

Pozwolenie na rozbiórkę

Aby rozebrać mały budynek zazwyczaj niepotrzebna jest zgoda. Wystarczy, że jego powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych, a sam obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jeśli budynek jest większy, ale jego wysokość nie przekracza 8 metrów i nie jest zabytkiem, wystarczy planowaną rozbiórkę zgłosić. W tym celu dostarcza się pismo do starostwa i w ciągu 30 dni urząd ma obowiązek wydać decyzję.

Większe komplikacje pojawiają się, jeśli budynek jest zbyt wysoki, bardzo duży lub wpisany do rejestru zabytków. Wtedy osoba chcącą wykonać prace rozbiórkowe zobowiązania jest do dostarczenia obszernej dokumentacji do urzędu. Zazwyczaj jednak firmy prowadzące prace rozbiórkowe i wyburzeniowe posiadają odpowiednią wiedzę i pomagają klientowi skompletować dokumenty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz