Artykuł sponsorowany

Kiedy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w środki ochrony dróg oddechowych?

Kiedy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w środki ochrony dróg oddechowych?

Nasze płuca każdego w każdej minucie wykonują bardzo ważne zadanie- utleniają krew i usuwają produkty uboczne, jakim jest dwutlenek węgla. Dzięki temu możemy oddychać pełną piersią. Istnieją jednak takie środowiska pracy, gdzie występowanie szkodliwych substancji jest powszechne. Mają one negatywny wpływ na zdrowie całego układu oddechowego. Jak się przed nimi chronić?

Zawodowe choroby układu oddechowego

Chorobami zawodowymi określa się schorzenia spowodowane przez czynniki obecne w środowisku pracy, którą wykonuje osoba chora. Zdecydowanie najczęściej dotyczą one właśnie układu oddechowego. Skłonność do zachorowania jest kwestią indywidualną, dlatego też objawy nie występują u każdego pracownika. Do najczęściej występujących zawodowych chorób płuc można zaliczyć:

  • pylice płuc rożnego typu
  • astmę
  • azbestozę
  • nowotwór złośliwy płuc

Ze względu na możliwość zdiagnozowania powyższych chorób u pracowników konkretnych firm, warunki na stanowisku pracy powinny być stale monitorowane i oceniane według ściśle określonych procedur za pomocą odpowiednio dobranych urządzeń pomiarowych.


Powietrze, którym można oddychać

Powietrze w miejscu pracy powinno być zdatne do oddychania. Oznacza to, że muszą zostać spełnione podstawowe warunki:

  • stężenie poszczególnych substancji w powietrzu nie może przekroczyć dopuszczalnych norm;
  • temperatura wdychanego powietrza musi być bezpieczna dla dróg oddechowych pracownika;
  • zawartość tlenu we wdychanym powietrzu musi być wyższa niż 17% jego całościowego składu.

W przypadku, gdy powyższe warunki nie zostaną spełnione, pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym środki ochrony układu oddechowego podczas pracy.

Rodzaje środków ochrony dróg oddechowych

Jak informuje specjalista z firmy Endeco, która zajmuje się produkcją sprzętu bezpieczeństwa i higieny pracy- podział środków ochrony dróg oddechowych ustala norma PN-EN 14387+A1:2010. Sprzęt ochronny układu oddechowego. Sprzęt tego rodzaju można podzielić na oczyszczający, izolujący i ucieczkowy. W większości przedsiębiorstw, gdzie stanowiska pracy nie spełniają określonych norm pod względem jakości powietrza, stosuje się sprzęt oczyszczający. Oczyszczanie powietrza z groźnych substancji chemicznych i pyłów odbywa się poprzez filtry, pochłaniacze i filtropochłaniacze, które kompletuje się z maską lub półmaską wyposażoną w łączniki puszkowe o wymiarze zgodnym z wymiarem wyżej wymienionych akcesoriów. Korzystając z oferty Endeco, pracodawca może wyposażyć podwładnych w pochłaniacze klasy 1 i 2. Chronią one przez gazami i parami organicznymi ,nieorganicznymi , parami kwaśnymi, dwutlenkiem siarki, amoniakiem i jego pochodnymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz