Artykuł sponsorowany

Kiedy potrzebne jest przedłużenie komina?

Kiedy potrzebne jest przedłużenie komina?

Sprawność przewodu kominowego wpływa zarówno na prawidłowe funkcjonowanie instalacji grzewczej, jak i wynikające z tego nasze bezpieczeństwo. Długa eksploatacja instalacji montowanych kilkanaście czy niekiedy nawet kilkadziesiąt lat temu w naturalny sposób prowadzi do pojawienia się problemów związanych właśnie z ciągiem. Ich skutecznym rozwiązaniem może być przedłużenie komina.

Rola ciągu kominowego w instalacji grzewczej

Nie sposób wyobrazić sobie system centralnego ogrzewania bez instalacji umożliwiającej odprowadzanie spalin powstałych podczas jego pracy. Tu kluczową rolę odgrywa przewód kominowy. Powstały w nim ciąg, czyli ruch spalin lub dymu od dołu komina w kierunku jego wylotu reguluje właśnie tę kwestię. Na tym jednak nie kończą się jego funkcje. Ponadto warunkuje on bezpieczne oraz wydajne spalanie paliwa w urządzeniach różnego rodzaju; kominkach czy kotłach grzewczych. Stanowi również element wentylacji grawitacyjnej, która wciąż jest dość często spotykana, szczególnie w domach jednorodzinnych.

Ciąg kominowy wytwarza się w wyniku różnicy gęstości między ciepłym powietrzem znajdującym się wewnątrz przewodu a chłodnym na zewnątrz. W związku z tym im bardziej będą one od siebie odległe, tym większy będzie ciąg. Drugi i trzeci czynnik wpływający na siłę ruchu spalin to wysokość przewodu kominowego oraz wielkość jego przekroju. Ciśnienie, jakie powinien osiągać ciąg, zależy natomiast od rodzaju materiału opałowego. Dla kotłów gazowych lub olejowych wymagana wartość mieści się w przedziale od 1 do 15 Pa, natomiast dla urządzeń zasilanych paliwami stałymi wynosi 40 Pa.

Najważniejsze zalety przedłużenia komina

Przy projektowaniu domowych instalacji, w tym także grzewczej, pod uwagę bierze się między innymi usytuowanie budynku. Warunki, w jakich się znajduje, decydują bowiem nie tylko o możliwości zastosowania określonych rozwiązań, ale też o skuteczności tych nam dostępnych. Jak już wspomnieliśmy, na działanie ciągu kominowego wpływa długość komina, dlatego w razie pojawienia się problemów z odprowadzeniem spalin, warto zastanowić się nad przedłużeniem przewodu. Sklep Tanie Kominy wskazuje, że taką decyzję powinniśmy podjąć, gdy nasz dom znajduje się w otoczeniu wyższych obiektów; budynków czy drzew. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednio dobrane nasady kominowe – kryterium stanowi przy tym stosowane w instalacji grzewczej paliwo.

Poprawa ciągu kominowego, jaką w ten sposób osiągniemy, nie jest jedynym skutkiem inwestycji. Równie duże znaczenie ma nasze bezpieczeństwo. W przypadku cofania się dymu lub niefunkcjonalnej wentylacji grawitacyjnej występuje ryzyko zaczadzenia. Tego lekceważyć nam nie wolno, dlatego pamiętajmy o regularnych przeglądach, czyszczeniu komina, a jeśli jego wydajność pozostaje niewystarczająca, zdecydujmy się na jego modernizację poprzez przedłużenie. Warto skorzystać też z porady ekspertów, którzy wskażą nam źródło problemów z ciągiem. Może się bowiem okazać, że są one znacznie poważniejsze, a ich rozwiązanie trudniejsze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz