Artykuł sponsorowany

Kiedy poszkodowany powinien wystąpić o odszkodowanie komunikacyjne?

Kiedy poszkodowany powinien wystąpić o odszkodowanie komunikacyjne?

Odszkodowania komunikacyjne mają ogromne znaczenie dla osób poszkodowanych w wypadkach. Rolą tych świadczeń jest rekompensata szkód powstałych wskutek zdarzeń drogowych. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. W jakich sytuacjach są wypłacane? Kto jest zobowiązany do uregulowania roszczeń? Odpowiedzi na te ważne pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Charakterystyka odszkodowań komunikacyjnych

Zderzenia samochodów czy potrącenia przechodniów to przykra codzienność na polskich drogach. Wszyscy uczestnicy ruchu są na narażeni. Osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach, o ile nie są sprawcami, przysługuje odszkodowanie komunikacyjne. Jest wypłacane kierowcom i pasażerom pojazdów oraz pieszym. O rekompensatę mogą wystąpić także motocykliści, rowerzyści itp. Na kim spoczywa obowiązek pokrycia strat poniesionych przez wymienione grupy osób? Odszkodowania za wypadki komunikacyjne pochodzą z polisy OC sprawcy. Jeśli nie miał jej wykupionej lub nie został odnaleziony, ofiary zdarzenia muszą dochodzić odszkodowania w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Kierują się tam także gdy ubezpieczyciel sprawcy ogłosił upadłość.

Jakie szkody pokrywa odszkodowanie z OC sprawcy?

Przed udzieleniem odpowiedzi na powyższe pytanie należ rozwinąć pewną kwestię. Odszkodowania komunikacyjne z OC  nie są wypłacane tylko po zdarzeniach związanych z ruchem auta jak kolizje czy potrącenia pieszych. Obejmują także szkody powstał podczas:

  • wsiadania i wysiadania z pojazdu,
  • załadowywania i rozładowywania pojazdu mechanicznego,
  • zatrzymania lub postoju pojazdu,
  • ruchu zespołu pojazdów.

Same rekompensaty dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą grupę stanowią odszkodowania obejmujące utratę, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Przeważnie mają pokryć koszty naprawy auta czy innego środka transportu. Jeśli po wypadku nie nadaje się do użytku, ubezpieczyciel wypłaca fundusze będące równowartością pojazdu sprzed wypadku.

Do drugiej z grup należą odszkodowania związane ze zdrowotnymi następstwami wypadków drogowych. Chodzi tu o uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia poszkodowanych oraz śmierć bliskiej osoby. Towarzystwa ubezpieczeniowe często chcą uniknąć wypłaty lub znacznie obniżyć jej wysokość. W takie sytuacji warto zgłosić się do firmy Exprimo specjalizującej się w dochodzeniu odszkodowań. Jej porady prawne pomogą uzyskać środki pokrywające między innymi:

  • koszty leczenia i opieki szpitalnej,
  • wydatki na leki i opatrunki,
  • wysokie koszty transportu medycznego.
Do powyższej listy należy dodać zadośćuczynienie za poniesioną krzywdę, ból i cierpienie. Czasem odszkodowanie z OC sprawcy ma pokryć rentę wyrównawczą dla osoby pokrzywdzonej. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz