Materiał Partnera

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

W dzisiejszych czasach trudno o dobrą pracę, dlatego młode mamy często bardzo szybko wracają do życia zawodowego po urlopie macierzyńskim. Jeśli nasi bliscy nie mają możliwości zaopiekować się dzieckiem podczas, gdy my jesteśmy w pracy, warto jest rozważyć pomysł posłania dziecka do żłobka.

W jakim wieku posłać dziecko do żłobka?

Dzieci do żłobków przyjmowane są już od 3 miesiąca życia. Psychologowie jednak doradzają, że najlepszym momentem na rozpoczęcie stopniowego rozdzielania dziecka od matki jest ukończenie przez dziecko 12. miesiąca życia. Liczne badania wykazały, że dzieci, które spędzają dużo czasu z rówieśnikami szybciej się rozwijają – nawiązują przyjaźnie, uczą się samodzielności, budują poczucie niezależności, zdobywają nowe umiejętności i wiedzę. Podczas kontaktów z innymi dziećmi wzmacnia się również ich odporność.

Wybór żłobka

Nie ulega wątpliwości, że jeśli zdecydujemy się na posłanie dziecka do żłobka, chcielibyśmy mieć pewność, że będzie tam miało odpowiednią opiekę i będzie czuło się bezpiecznie. Dobrej placówki warto jest poszukać z wyprzedzeniem, a także w miarę możliwości zapoznać się z opiniami rodziców dzieci do niej uczęszczających. Podczas wyboru żłobka powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak stan techniczny budynku, jego lokalizacja, a także wyposażenie placówki. Równie istotna jest czystość w budynku, kwalifikacje opiekunów, a także ich podejście do dzieci.

Przygotowanie dziecka

– Choć w żłobkach pracują wykwalifikowani specjaliści, pierwsze dni rozłąki z rodzicami z pewnością będą dla malucha trudne. Pójście do żłobka to ogromna zmiana w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Warto jest wcześniej stopniowo przygotowywać dziecko do tego, że zostaje pod opieką innych osób i od czasu do czasu powierzyć je komuś z rodziny lub bliższych znajomych. Dzięki temu dziecko nie przeżyje szoku, gdy będzie musiało pierwszy raz zostać w żłobku, zmniejszymy także ryzyko wystąpienia lęku separacyjnego –  powiedziała pracownica niepublicznego żłobka Baśniowa Kraina
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz