Artykuł sponsorowany

Kiedy OC zawodowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym?

Kiedy OC zawodowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym?

Najczęściej mówiąc o ubezpieczeniach obowiązkowych, ma się na myśli OC pojazdu oraz OC rolnika wraz z ubezpieczeniem budynków w gospodarstwie. Niemniej jednak wymóg zawarcia polisy odpowiedzialności cywilnej mają też różne grupy zawodów. Na ogół są to profesje, w których popełniony błąd może spowodować duże straty finansowe dla klientów. Kto zatem musi zawrzeć taką umowę?

Przed czym chroni OC zawodowe?

Przedmiot takiego ubezpieczenia stanowią szkody powstałe na mieniu lub straty finansowe, jakie poniosą osoby trzecie ze względu na wykonywane obowiązki służbowe lub popełniony w związku z tym błąd. Co do zasady każdy pracodawca może pociągnąć swojego podwładnego do odpowiedzialności materialnej ze względu na nienależyte wykonywanie swojej pracy względem zapisów w umowie. To właśnie w takiej sytuacji pracownik nie musi poświęcać swojego prywatnego budżetu, ponieważ odszkodowanie zostanie pokryte przez OC zawodowe. Taką polisę mogą zawrzeć zarówno osoby prowadzące własną jednoosobową działalność, jak i zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy o dzieło. Dla niektórych profesji jednak jej podpisanie jest obligatoryjne.

Kto musi mieć OC zawodowe?

Regulacje dotyczące obowiązku dysponowania taką polisą zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów. To w nim wprost zostały wskazane wszystkie grupy zawodowe, które muszą je wykupić, a należą do nich między innymi:

  • detektywi,

  • rzecznicy patentowi,

  • inżynierowie,

  • adwokaci,

  • komornicy sądowi,

  • księgowi,

  • pośrednicy nieruchomości,

  • brokerzy ubezpieczeniowi,

  • lekarze, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci, podmioty lecznicze.

Jak widać, są to profesje o wysokim wyspecjalizowaniu, gdzie nawet najmniejszy błąd pociąga za sobą ogromne konsekwencje dla osoby trzeciej. Podobnie wygląda to w przypadku zawodów medycznych i podmiotów działających na podstawie ustawy leczniczej. Wszyscy działający w tej branży mogą zawrzeć taką polisę między innymi w agencji ubezpieczeniowej Studio Polis, znajdującej się w Bielsku-Białej, której główną specjalizacją są ubezpieczenia właśnie dla branży medycznej.

Czym skutkuje brak takiej polisy?

Każdy z zawodów podlega kontroli innemu organowi. Na przykład w przypadku lekarzy jest to Naczelna Izba Lekarska. W przypadku wykrycia braku zawartego i ważnego ubezpieczenia osoba fizyczna prowadząca działalność lub podmiot gospodarczy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej. Nałożenie kary nie oznacza jednak braku konieczności wykupienia polisy. Co ważne, w wielu przypadkach brak zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym uniemożliwia otrzymanie zezwolenia na rozpoczęcie działalności w danej profesji. Warto również wspomnieć, że dysponowanie OC zawodowym podnosi wiarygodność usług oferowanych klientom.

O ubezpieczeniach obowiązkowych dla wyżej wymienionych zawodów należy również wiedzieć to, że działają one na zasadzie winy - aby zostało wypłacone odszkodowanie, musi istnieć faktycznie wina Ubezpieczonego. Obowiązek jej udowodnienia zazwyczaj spoczywa na poszkodowanym lub jego beneficjentach. Według innej zasady działają na przykład ubezpieczenia komunikacyjne czy posiadacza nieruchomości. W ich przypadku właściciel pojazdu bądź budynku odpowiada na zasadzie deliktu - sam fakt posiadania nieruchomości albo samochodu zobowiązuje go do odpowiedzialności i naprawienia wyrządzonej szkody.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz