Materiał Partnera

Kiedy niezbędna jest wymiana amortyzatora w samochodzie?

Kiedy niezbędna jest wymiana amortyzatora w samochodzie?

Amortyzatory są jednym z najważniejszych elementów układu zawieszenia w większości samochodów osobowych i dostawczych. Ze względu na spore obciążenia, na jakie narażone są w trakcie normalnej eksploatacji, często ulegają one szybkiemu zużyciu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wymiana amortyzatora na nowy. Kiedy konkretnie taki serwis jest niezbędny?

Jakie są objawy uszkodzonego amortyzatora?

Odpowiedzialny za tłumienie drgań przy przejeżdżaniu po nierównej nawierzchni amortyzator wpływa m.in. na komfort jazdy. Odczuwalny spadek jakości w tym zakresie może wskazywać na nadmierne zużycie bądź uszkodzenie amortyzatora. Charakterystycznym objawem są też głośne dźwięki dochodzące z układu zawieszenia przy pokonywaniu przeszkód na drodze. Niesprawny amortyzator nie zapewnia bowiem odpowiedniego tłumienia nierówności, co przekłada się na spory hałas np. przy wjechaniu w dziurę.

Amortyzatory pod kątem sprawności można również sprawdzić we własnym zakresie. W wielu autach możliwa jest wizualna kontrola tego podzespołu układu zawieszenia. Jest on najczęściej widoczny przy skręconym do wewnątrz kole. W ten sposób możemy ocenić, czy nie doszło np. do wycieku oleju z amortyzatora. Jeśli zauważalne są ślady smaru, które łączą się z poprzednimi objawami, to niezbędna będzie wymiana podzespołu. Czym powinniśmy kierować się przy zakupie nowych amortyzatorów oraz gdzie najlepiej nabyć te istotne elementy układu zawieszenia?

O czym pamiętać przy wymianie amortyzatora w aucie?

Każdy amortyzator ma określony tzw. skok. Przekłada się to na jego długość, która powinna być dopasowana do rekomendacji producenta danego modelu samochodu. Przy zakupie nowych amortyzatorów należy zatem kierować się ich zgodnością z zalecanymi wartościami dla zawieszenia naszego auta. Pomogą w tym specjaliści z dobrego sklepu motoryzacyjnego, takiego jak chociażby Kora Auto Części. Szeroki asortyment tej hurtowni obejmuje amortyzatory różnych producentów, w tym także te w wariancie sportowym.

W przypadku uszkodzonego wyłącznie jednego amortyzatora w samochodzie wymianę powinniśmy przeprowadzić na całej osi. Oznacza to kupno podzespołów tego typu zarówno na jedną, jak i na drugą stronę pojazdu. Jest to zalecane rozwiązanie, które pozwala zachować geometrię auta i jego optymalne właściwości jezdne. Przy wymianie amortyzatorów często potrzebne są też dodatkowe elementy, w tym m.in. odboje. Warto sprawdzić również stan sprężyn i w razie potrzeby zmienić je na nowe – także i te części układu zawieszenia znajdziemy w sklepie motoryzacyjnym.
Opracowanie:
Nowy Targ, Kościelna 7
tel. 18 266 99 47
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz