Artykuł sponsorowany

Kiedy należy zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej? Poznaj ofertę firmy Brus, Lachowicz – Architekci!

 Kiedy należy zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej? Poznaj ofertę firmy Brus, Lachowicz – Architekci!

Jesteś inwestorem i masz obowiązek posiadania dokumentacji projektowej planowanego przedsięwzięcia? Planujesz roboty budowlane, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę? Szukasz doświadczonych specjalistów? Skorzystaj z oferty firmy Brus, Lachowicz – Architekci, która świadczy usługi w zakresie przygotowywania dokumentacji projektowej wszelkiego rodzaju obiektów budowlanych oraz projektowania wnętrz.

Czym jest dokumentacja projektowa?

Dokumentacja projektowa to kompleksowe opracowanie techniczne i prawne, w którym omówione zostają zagadnienia techniczne, ekonomiczne i organizacyjne związane ze wznoszeniem budynku. czy realizacji innych robót budowlanych. Jej zakres ustalony został m.in. w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. i aktach wykonawczych i w dużej mierze zależy od tego, czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak tłumaczy pracownik firmy Brus, Lachowicz – Architekci:

W takim przypadku należy sporządzić kompleksowy projekt budowlany oraz (ewentualnie) wykonawczy, który będzie umożliwiał przygotowanie kosztorysu inwestorskiego oraz późniejszą realizację robót. Zawiera on m.in. rysunki budowlane wraz z opisami technicznymi obiektu, odnoszące się do przyjętych rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych i materiałowych, jak również instalacyjnych. Poza dokumentacją techniczną, projekty zawierają całą wymagana dokumentację prawną, uzgodnienia, itp.

W składzie dokumentacji może się znaleźć także przedmiar robót oraz (obowiązkowo) informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, czy charakterystyka energetyczna obiektu.

Kiedy należy zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej?

Każdy inwestor zobowiązany jest do posiadania projektu, który stanowi podstawę realizacji planowanego przedsięwzięcia, Jednocześnie jest on integralną częścią dokumentacji projektowej, która stanowi niezbędny element podpisywanej z Wykonawcą umowy o roboty budowlane. Jej opracowanie musi przy tym uwzględniać postanowienia zawarte we wspomnianej powyżej ustawie.

Specjalista ma za zadanie dokładne uwzględnienie wszelkich uwag inwestora, co do przeznaczenia i oczekiwań względem zakładanej realizacji. Prawidłowo sporządzana dokumentacja pozwala przy tym na późniejsze prowadzenie robót w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawnymi i normami bezpieczeństwa, jak również ograniczenie niepotrzebnych kosztów realizacji. Przede wszystkim jednak, dokumentacja projektowa ma na celu stworzenie niezbędnej bazy do powstania obiektu o charakterze i funkcji oczekiwanej przez Inwestora i spełnienia jego wizji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz