Artykuł sponsorowany

Kiedy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego?

Kiedy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny zapewnia pacjentom tak zwaną podstawową opiekę medyczną. Zajmuje się sprawdzaniem stanu zdrowia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Gdy zauważymy jakieś niepokojące symptomy wysyłane przez nasz organizm, powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który zajmie się wstępną diagnostyką i jeśli zajdzie taka potrzeba – skieruje nas na specjalistyczne badania.

Warto pamiętać, że zdrowie mamy tylko jedno i należy się o nie troszczyć. Medycyna rodzinna ma na celu dbanie o właściwą kondycję fizyczną oraz psychiczną pacjentów, dzięki stosowaniu odpowiedniej profilaktyki i leczeniu najczęstszych dolegliwości. Zadaniem lekarza rodzinnego jest interdyscyplinarne podejście do pacjenta, które bierze pod uwagę różne dziedziny medycyny, historię chorobową badanego oraz jego rodziny i czynniki zewnętrzne, takie jak np. wykonywany zawód. Szczegółowy wywiad z pacjentem pomaga lekarzowi uzyskać cenne informacje, które będą istotne przy formułowaniu wstępnej diagnozy i skierowaniu pacjenta na kolejne badania. Ważne, żeby lekarz medycyny rodzinnej budził nasze zaufanie i był zaznajomiony z naszą historią chorobową.

Jak często odwiedzać lekarza rodzinnego?

Gdy czujemy się dobrze i nie trapią nas żadne dolegliwości, powinniśmy udać się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego raz w roku, żeby wykonać badania profilaktyczne. W gabinecie specjalista zmierzy nasze ciśnienie krwi i otrzymamy skierowanie na badania laboratoryjne – morfologię, biochemię oraz OB i na badanie moczu. Warto także poprosić o skierowanie na prześwietlenie klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej.

Do lekarza z przeziębieniem?

W sezonie jesienno-zimowym, gdy złapanie infekcji jest znacznie łatwiejsze, przed gabinetami lekarzy rodzinnych zwykle pojawiają się długie kolejki. Należy jednak pamiętać, że jeżeli oprócz kataru, lekkiego osłabienia i niezbyt uciążliwego kaszlu nie doskwierają nam inne dolegliwości, warto postawić na domowe sposoby leczenia – więcej odpoczynku i odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli jednak objawy nie ustępują, pojawiła się wysoka gorączka lub duszności, trzeba jak najszybciej odwiedzić zaufaną placówkę medyczną jak Zakład Opieki Zdrowotnej Panaceum s.c.

Koszty wizyty u lekarza rodzinnego

Każda ubezpieczona osoba ma prawo do bezpłatnych wizyt u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Za konsultację lekarską oraz inne świadczenia muszą zapłacić osoby, które nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dbaj o swoje zdrowie

Zaufany lekarz rodzinny, który jest zaznajomiony z naszą historią chorobową, ma szansę szybciej ustalić przyczynę trapiących nas dolegliwości. Pamiętajmy o tym, jak istotne jest uważne obserwowanie naszego organizmu i w razie wszelkich niepokojących sygnałów udanie się do sprawdzonego specjalisty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz