Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wykonać stomatologiczne zdjęcia RTG?

Kiedy należy wykonać stomatologiczne zdjęcia RTG?

Wykonanie zdjęć RTG  to w wielu przypadkach podstawa efektywnego leczenia stomatologicznego. Dzięki prześwietleniu, specjalista uzyskuje dokładny obraz uzębienia pacjenta. Może więc szybko zdiagnozować rozwijające się stany chorobowe i zapalne. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się kiedy najczęściej dentyści wydają skierowanie na rentgen zębów i jak dokładnie przebiega prześwietlenie.

Jakie są wskazania do wykonania zdjęcia rtg zębów?

Najczęściej, stomatolodzy zalecają rentgen zębów przed rozpoczęciem skomplikowanego leczenia lub wtedy, gdy chcą zbadać dokładną przyczynę zmian w obrębie jamy ustnej. Innymi słowy, prześwietlenie zębów powinno być zrealizowane w następujących przypadkach:

  • przy podejrzeniu zaawansowanej próchnicy,
  • przy podejrzeniu stanów zapalnych i zmian chorobowych,
  • gdy planowane jest leczenie kanałowe lub protetyczne,
  • przed ekstrakcją zęba i przed wszczepieniem implantów,
  • w przypadku występowania u pacjenta torbieli lub zmian nowotworowych – by sprawdzić stan zdrowia,
  • gdy u pacjenta doszło do urazu twarzoczaszki – wtedy rentgen zębów pomoże określić rozmiar i charakter uszkodzeń.

Jak przebiega prześwietlenie zębów?

Rentgen zębów jest więc wskazany w wielu przypadkach. W stomatologii jest nawet uznawany za jedno z najczęstszych i najpopularniejszych badań. Mimo to, wielu pacjentów nie wie jak ono dokładnie przebiega i czy prześwietlenie jest bezpieczne dla zdrowia. Wyjaśniamy. Obecnie, technologia jest na tyle rozwinięta, że badanie jest bezbolesne i krótkotrwałe. Tak naprawdę pacjent nie musi do niego specjalnie się przygotowywać. Niemniej, zawsze przed wykonaniem badania, przeprowadzany jest krótki wywiad. Podstawą działania RTG jest promieniowanie, zatem osoba wykonująca zdjęcia musi mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwskazań – takim może być np. ciąża.

Gdzie można wykonać rentgen stomatologiczny?

Warto zaznaczyć, że rentgen stomatologiczny nie jest dostępny u każdego stomatologa. Czym więc kierować się przy wyborze miejsca, w którym wykonane zostanie zdjęcie stomatologiczne? Przede wszystkim ważny jest sprzęt, za pomocą którego zostanie wykonane prześwietlenie. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj wykonywanych zdjęć stomatologicznych. Szeroką ofertą może pochwalić się Pracownia Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej. Specjaliści z tej firmy wykonują zdjęcia panoramiczne, punktowe oraz cefalometryczne. Zdjęcia przekazywane są pacjentom zaraz po wykonaniu. W zależności od preferencji danej osoby - na nośniku pamięci lub w tradycyjnej formie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz