Artykuł sponsorowany

Kiedy należy udać się do psychiatry a kiedy do psychologa? Krótkie porady z pomocą Gabinet Psychoterapii Vademecum

Kiedy należy udać się do psychiatry a kiedy do psychologa? Krótkie porady z pomocą Gabinet Psychoterapii Vademecum

Według badań liczy się, że niemal 40% populacji Unii Europejskiej ma różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Oznacza to, że przynajmniej co trzecia osoba zmaga się z jakimś problemem z tą sferą zdrowia. Dane są przerażające, a nie pociesza fakt, że statystyki ciągle rosną. Ponieważ świadomość na temat tego, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, stale wzrasta, wiele osób zastanawia się, do jakiego specjalisty powinni udać się ze swoimi zmaganiami. Z pomocą specjalisty z Gabinetu Psychoterapii Vademecum wyjaśnimy krótko różnice i w jakich sytuacjach, gdzie lepiej się wybrać.

Czym zajmują się psycholodzy?

Na początek warto wspomnieć, że psychologia to rozległa dziedzina, a absolwenci tych pięcioletnich studiów magisterskich znajdują zatrudnienie w różnych specjalizacjach. Duży udział mają w sporcie, marketingu, czy też zarządzaniu. Nie sposób jednak ukryć, że najbardziej kojarzonym zajęciem z psychologami jest udzielanie pomocy psychologicznej osobom, które jej potrzebują.

Psycholodzy kliniczni mają prawo do wydawania diagnozy psychologicznej, czyli mogą zbadać i stwierdzić, chociażby zaburzenia osobowości, takie jak narcyzm. Warto pamiętać, że psychoterapią mogą zajmować się jedynie osoby, które ukończyły specjalistyczne kursy przygotowujące, nie absolwenci studiów psychologicznych. Ci zajmują się wsparciem w radzeniu sobie z kryzysem psychicznym, stresem, a także świadczą usługi tzw. interwencji kryzysowej, która może mieć zastosowanie w nagłej sytuacji.

Kim jest psychiatra?

Podstawowa kwestia to oczywiście fakt, iż psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył studia medyczne i specjalizację kierunkową. Jego zadaniem jest przede wszystkim diagnoza i leczenie chorób i zaburzeń psychicznych. Psychiatrzy mają uprawnienia do wystawiania recept, zwolnień, a także skierowań do szpitala psychiatrycznego.

Lekarz zwykle poza wywiadem, który ma ułatwić postawienie diagnozy, wyjaśnia wszystkie kwestie związane z chorobą i jej skutkami, a także leczeniem farmakologicznym. Często proponuje również psychoterapię, jeśli ma ona pomóc w procesie leczenia.

Kiedy wybrać psychologa, a kiedy psychiatrę?

Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy z tych specjalistów jest od tego, by pomóc i nawet jeśli wybierze się w pierwszej kolejności nie tego, którego trzeba, z pewnością doradzi on, co powinno się zrobić. Zmagając się z dużym stresem, który wpływa na nasze samopoczucie i życie, z zaburzeniami typu stany lękowe, czy częste odczuwanie różnych emocji, które utrudniają funkcjonowanie, najlepiej wybrać się do dobrego i polecanego psychologa. Przykładem jest miejsce Gabinet Psychoterapii Vademecum. Można uzyskać tam pomoc, która na początek wskaże jak odnaleźć źródło problemu i drogę do uwolnienia się od niego.

Wizyta u psychiatry będzie lepszym wyjściem, jeśli ktoś zmaga się z uporczywymi myślami samobójczymi, czy depresją, a także jakimikolwiek zaburzeniami, które zaczynają intensywnie rzutować na jego życie. Przykładem mogą być pojawiające się halucynacje, czy głosy w głowie lub myśli prześladowcze.

Opracowanie:
Szczawno Zdrój, Solicka 6
tel. 606 129 192
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz