Artykuł sponsorowany

Kiedy należy udać się do poradni medycyny pracy?

Kiedy należy udać się do poradni medycyny pracy?

Poradnia medycyny pracy daje możliwości wykonania poszczególnych badań, które są nierzadko wymogiem na poszczególnych stanowiskach w zakładach pracy. W specjalistycznej poradni są wydawane zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnego zawodu. Dopiero ich zdobycie daje możliwość podjęcia zatrudnienia lub np. przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Wiele badań

W poradni medycyny pracy przeprowadza się przede wszystkim badania wstępne. Są one niezbędne w przypadku zatrudnienia na stanowisku, na którym występują czynniki szkodliwe. Pod tym kątem lekarz ze specjalistycznej poradni medycyny pracy sprawdza stan zdrowia pacjenta i ewentualne przeciwwskazania do podjęcia pracy. Jeśli takowe nie występują, wystawiane jest odpowiednie zaświadczenie, które z kolei pozwala pracodawcy przyjąć kandydata na dane stanowisko.

Warto w tym zakresie korzystać z usług Zespołu Opieki Zdrowotnej, w którym znajduje się wiele specjalistycznych poradni, w tym właśnie poradnia medycyny pracy. Przeprowadzane są w tego typu miejscach również badania okresowe. Zaświadczenia wystawiane są przeważnie terminowo, w związku z czym przed upływem ważności poprzednio wydanego dokumentu należy zrealizować badanie okresowe. Do lekarza z poradni medycyny pracy musi też zgłosić się pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni. W takiej sytuacji przeprowadzane są badania kontrolne.

Nie tylko do pracy

Badania w poradni medycyny pracy przeprowadza się jednak nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na charakter podejmowanego zawodu. Do specjalisty w takim miejscu zgłaszają się bowiem także kandydaci na kierowców – uzyskanie prawa jazdy możliwe jest tylko po pozytywnym przejściu badań zrealizowanych właśnie przez lekarza medycyny pracy. W poradni tego typu wykonywane są badania kierowców i kandydatów na kierowców pojazdów wszystkich kategorii, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie naturalnych predyspozycji i przeciwwskazań do prowadzenia np. samochodu osobowego czy ciężarowego.

Nienagannym stanem zdrowia muszą też cieszyć się osoby chcące pracować na stanowiskach wymagających bezpośredniego kontaktu z żywnością. W takim celu wykonuje się badania sanitarno-epidemiologiczne, co pozwala uniknąć rozprzestrzenienia się chorób np. przez produkty spożywcze. W poradni medycyny pracy znajdującej się w specjalistycznej placówce należy też przeprowadzić badania w przypadku, gdy konkretny zawód jest wymagający pod względem sprawności psychofizycznej. Dotyczą więc one operatorów suwnic, wózków widłowych, maszyn i urządzeń, a także osób pracujących na wysokości powyżej trzech metrów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz