Artykuł sponsorowany

Kiedy należy udać się do dentysty?

Kiedy należy udać się do dentysty?

Większość ludzi panicznie boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety omijanie dentysty szerokim łukiem na dłuższą metę okazuje się zgubne w skutkach. Generalnie do stomatologa powinniśmy udawać się minimum raz w roku na wizyty kontrolne, bowiem zaniedbany problem z jamą ustną narasta i doprowadza do groźnych powikłań. Warto więc rozpoznawać sygnały, kiedy już czas na wizytę u dentysty, aby nie doprowadzać do sytuacji podbramkowych.

Ból zęba

Ból zęba to ewidentny sygnał, że czas odwiedzić dentystę. Nie wolno ignorować tego symptomu, ani odwlekać wizyty w gabinecie stomatologicznym Estima, nawet jeśli ząb nagle przestanie boleć, ponieważ wcale nie musi to oznaczać, że naczelny problem zniknął. Nasilenie bólu oraz jego rodzaj (wyróżniamy promieniujący, pulsujący i punktowy) to również ważne informacje dla lekarza stomatologa, które powinno się mu niezwłocznie przekazać.

Krew pojawiająca się po szczotkowaniu

Jeżeli sytuacja, w której pojawia się krew podczas szczotkowania zębów, powtarza się codziennie, to jest to również sygnał alarmujący, który może oznaczać problem chorobowy.

Nieprzyjemny zapach z ust

Ten problem może mieć przyczyny albo gastryczne albo stomatologiczne. Warto wybrać się do lekarza stomatologa, aby zbadał genezę problemu- czy są to choroby układu pokarmowego czy choroby jamy ustnej typu próchnica, grzybica czy infekcje, które mogą wdać się mimo zachowywania codziennej podstawowej higieny jamy ustnej.

Ciąża

Ciąża to czas, w którym zęby ciężarnej kobiety są szczególnie narażone na zwiększoną utratę niezbędnych minerałów, które są pochłaniane przez dziecko. Warto wtedy odwiedzić stomatologa nawet profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi próchnicy oraz zgłosić się jak najszybciej na leczenie zębów w przypadku pozostałych objawów, aby nie doprowadzić do powikłań.

Urazy

Złamania, pęknięci, wypadnięcie plomby i inne uszkodzenia zęba wymagają pilnej interwencji stomatologicznej. Nie wolno w takim przypadku w żadnym razie odwlekać wizyty u dentysty, bowiem zaniedbanie może mieć swoje konsekwencje w postaci pojawienia się próchnicy czy stanów zapalnych danego zęba.

Opuchlizna dziąseł

Opuchnięte dziąsła mogą mieć być spowodowane zapaleniem dziąseł lub paradontozą. Powodem może być również niedobór niektórych witamin lub inne poważne choroby.

Zmiany błon śluzowych

Jeżeli zmiany na wardze, wewnętrznej stronie policzków lub na języku nie znikają samoistnie po dwóch tygodniach, to znak, że powinniśmy sięgnąć po profesjonalną pomoc, ponieważ mogą to być symptomy poważnych chorób takich jak np. nowotwór.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz