Artykuł sponsorowany

Kiedy należy skorzystać z masażu izometrycznego?

Kiedy należy skorzystać z masażu izometrycznego?

Wskazaniami do masażu izometrycznego są skurcze mięśni, w których nie doszło do zmian długości włókien mięśniowych. Robi się go w tzw. bezruchu i jego celem jest przywrócenie osłabionego mięśnia do pierwotnego stanu bez późniejszej potrzeby wykonywania ćwiczeń w domu. Jest to możliwe przez wytworzenie skurczu izometrycznego, podczas którego napięcie mięśnia może zwiększyć się nawet do 90 procent.

Zasady masażu izometrycznego

Przed wykonaniem pierwszego zabiegu, powinno się sprawdzić obwód w dwóch miejscach i zapisać ich wartość na kartce. Pozwala to na porównanie przyrostu masy. Masaż izometryczny należy wykonywać maksymalnie dwa razy dziennie lub co drugi dzień. Częstotliwość zależy od stanu mięśni i kondycji, w jakiej jest pacjent. Zazwyczaj nie trzeba się do niego rozbierać, wystarczy odsłonić daną część. Masaż izometryczny ciała powinien wykonywać certyfikowany masażysta lub fizjoterapeuta wykonuje seriami, z czego każda ma po 10 masaży. Jednak jeżeli po pierwszej serii nie ma efektów, to powinno się z nich zrezygnować na rzecz innej metody, a po pewnym czasie można do nich wrócić.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu

Z masażu izometrycznego wykonuje się głównie sportowcom. Co więcej, wykonuje się go w następujących przypadkach:

  • po noszeniu gipsu lub opatrunku,
  • jako element treningu sportowego i kuracji odchudzających,
  • przy porażeniach nerwów obwodowych oraz wiotkich,
  • gdy dojdzie do zaników mięśniowych.

Zanim jednak przejdzie się do zabiegu, certyfikowany masażysta z gabinetu Dotyk Relaksu przeprowadza wywiad z pacjentem. Jeżeli cierpi na któreś ze schorzeń typu brak napięcia mięśniowego, zrost kostny, stwardnienie rozsiane, nowotwór, żylaki, niewydolność krążeniową, przerwanie ciągłości skóry, nadciśnienie, gorączkę, ciążę lub menstruacje.

Poznaj wszystkie etapy masażu izometrycznego

Zabieg ten składa się z trzech etapów. Rozpoczyna się go od rozluźnienia, na które składa się ugniatanie, głaskanie i rozcieranie. Następnie przechodzi się do masażu właściwego, którego zadaniem jest wywołanie napięcia izometrycznego. Uzyskuje się je, przykładając dłoń, która robi opór albo skurcz dowolny. Wykorzystuje się tutaj trzy techniki masażu – oklepywanie, rozcieranie oraz ugniatanie, po 30 sekund każda, z przerwami na rozluźnienie. Wszystkie ruchy powinny być energiczne i szybkie. Na końcu ponownie należy rozluźnić mięśnie przez wstrząsanie, głaskanie, ugniatanie, rozcieranie oraz wibrację.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz