Artykuł sponsorowany

Kiedy należy przeprowadzić wymianę klocków hamulcowych?

Kiedy należy przeprowadzić wymianę klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe to element, który w największym stopniu podlega eksploatacji podczas hamowania. Od ich sprawności zależy nie tylko skuteczność tej czynności, ale też bezpieczeństwo jazdy. Z tego powodu należy regularnie sprawdzać stan techniczny tego elementu. Jest to o wiele prostsze niż kiedyś, ponieważ coraz więcej aut jest wyposażonych w czujniki, które sygnalizują stopień zużycia układu hamulcowego.

Jak na zużycie klocków wpływa styl jazdy i przebyta trasa?

O konieczności wymiany klocków hamulcowych stanowi ponadto styl jazdy i liczba przejechanych kilometrów. Przyjmuje się, że przy spokojnej jeździe po mieście należy wymieniać je co 30-50 tys. km. Natomiast w przypadku jazdy przy większej prędkości zakres ten zmniejsza się do ok. 20 tys. km. Inne wymagania dotyczą jazdy na trasie. Kierowcy jeżdżący spokojnie mogą wymienić klocki po przejechaniu 50-80 tys. km. Ci preferujący jazdę dynamiczną, muszą ją przeprowadzić już po 50 tys. km., tłumaczą szczegółowo pracownicy serwisu samochodowego ComCar.

Jakie element układu hamulcowego podlegają eksploatacji?

Jeżeli jednak nasz samochód nie ma wbudowanego systemu informującego o stanie klocków, o ich zużyciu klocków może świadczyć choćby charakterystyczny, przenikliwy dźwięk podczas hamowania. Ponadto warto w miarę regularnie sprawdzać stan okładzin oraz tarcz hamulcowych. W przypadku zużycia tego drugiego elementu można wymienić go w całości lub poddać krawędzie tarcz wygładzeniu i stoczeniu. Ważne jest także, aby przez cały czas kontrolować stan płynu hamulcowego w zbiorniku i sprawdzać, aby nie był on nadmiernie rozwodniony, ponieważ przyczynia się to do nadmiernego ścierania tarcz, a nawet ich korozji.

Czego unikać po wymianie klocków hamulcowych?

Coraz więcej kierowców decyduje się na samodzielną wymianę klocków hamulcowych. Warto jednak przekazać tę czynność pracownikom warsztatu, którzy poza przeprowadzeniem wymiany zajmują się sprowadzaniem części. Często okazuje się, że przyczyna nadmiernej eksploatacji klocków hamulcowych leży w tanich i niesprawdzonych częściach, które kierowcy nabywają z myślą o oszczędnościach. Po wymianie należy przez ok. 100 km unikać gwałtownego hamowania i nagłego schładzania układu hamulcowego. Dzięki zachowaniu ostrożności w okresie “docierania” można zyskać pewność, że zakupione elementy będą wykazywały właściwości zgodne z deklaracjami producenta.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz