Materiał Partnera

Kiedy należy czyścić klimatyzację?

Kiedy należy czyścić klimatyzację?

O wszystkie urządzenia, tak samo jak o klimatyzację, należy dbać. Według informacji podawanych przez producentów, czyszczenie klimatyzacji w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej czy też w biurach, powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, jednak to zależy chociażby od tego, jak często używamy klimatyzacji. Dowiedz się, kiedy powinniśmy czyścić klimatyzację oraz jak właściwie to robić.

Dlaczego warto czyścić klimatyzację?

Posiadając klimatyzację w domu lub powinniśmy regularnie sprawdzać jej czystość oraz sprawność. Przez działający klimatyzator bowiem stale przepływa powietrze, które przenosi ze sobą wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Przepływając przez wszystkie mechanizmy klimatyzacji, osiadają się na wewnętrznych filtrach i innych podzespołach, tym samym zapychając i zanieczyszczając ją. Oprócz niegroźnych dla większości z nas pyłków czy kurzu, we wnętrzu klimatyzacji zbierają się także bakterie i różne drobnoustroje powstałe w wyniku gromadzenia się wilgoci, które mogą poważnie zagrozić zdrowiu osób przebywających w pomieszczeniach, posiadających klimatyzator. Ponadto, jeśli będziemy sprawdzać stanu czystości i odpowiedniego przepływu powietrza naszych klimatyzatorów oraz nie będziemy wymieniać oraz czyścić zaniedbanych podzespołów, skracamy poważnie żywotność oraz jakość działania całego klimatyzatora. Nie będzie one wtedy w stanie odpowiednio filtrować powietrza, przez co w pomieszczeniu będzie oddychało się nam tak, jakby w ogóle nie było zamontowanego klimatyzatora. Co więcej będzie ono pracować głośniej i zużywać więcej prądu.

Co jaki czas oraz jak czyścić klimatyzator?

Na rynku wyróżniamy klimatyzatory typu split, multislip oraz klimatyzatory przenośne. Nie ma niestety odpowiednich rozporządzeń czy przepisów,  podpowiadających nam jak często czyścić i serwisować klimatyzator. Czasami możemy spotkać w instrukcjach podanych przez producentów, informacje dotyczące eksploatacji oraz serwisowania danego urządzenia, jednak zależne jest to od wielu czynników i nie wszyscy producenci zamieszczają tego typu dane. Tymi czynnikami są na przykład rodzaj urządzenia, przepływ powietrza czy podatność klimatyzatora na zanieczyszczenia. Ogólnie rzecz ujmując, klimatyzację powinniśmy czyścić raz - dwa razy w roku. Najlepiej robić to przed sezonem, to jest w kwietniu oraz po sezonie, czyli we wrześniu. Przy czyszczeniu naszej klimatyzacji powinniśmy dokładniej przyjrzeć się takim podzespołom jak filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, przewody oraz połączenia układów. Jeśli potrujemy natomiast chcemy skorzystać z profesjonalnego serwisu, warto zajrzeć na stronę firmy MI-Tech Mikołaj Bukowski,która specjalizuje się w serwisie oraz instalacji klimatyzacji

Opracowanie:
Rumia, Malczewskiego 4
tel. 510 060 622
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz