Artykuł sponsorowany

Kiedy musimy zapłacić za transport pacjenta?

Kiedy musimy zapłacić za transport pacjenta?

Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której po trafieniu do szpitala – lub potrzebując przewiezienia doń – nie posiadamy odpowiedniego środka transportu, niezbędnych umiejętności lub sił na podróż. W takim wypadku potrzebujemy, by ktoś nas przewiózł. Udając się do szpitala możemy zadzwonić po karetkę, czy jednak przysługuje nam bezpłatny transport finansowany przez NFZ także po zakończeniu leczenia?

Transport z i do szpitala

Przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą rzucić nieco informacji na omawiany w niniejszym artykule temat. Stanowią one bowiem o tym, że wszystkie osoby ubezpieczone uprawnione są do skorzystania z bezpłatnego transportu do zakładu opieki zdrowotnej, który udziela świadczeń we właściwym zakresie. Dotyczy to także przewozu pacjentów z placówki do placówki. Dodatkowym warunkiem jest wymagane podjęcie natychmiastowego leczenia lub potrzeba zachowania jego ciągłości.

Innymi słowy, do szpitala możemy trafić bezpłatnie tylko wtedy, gdy sprawa jest nagła, a do innego szpitala zostaniemy przewiezieni, gdy będzie tego wymagała nasza terapia. Do zakładu opieki zdrowotnej i z powrotem możemy zostać zawiezieni tylko wtedy, gdy mamy dysfunkcję narządu ruchu.

W innych przypadkach przejazd środkami transportu sanitarnego będzie dla nas odpłaty lub częściowo odpłatny – nawet jeśli uzyskamy zalecenie lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego. Dobrze w takim wypadku rozważyć skorzystanie z usług prywatnego przedsiębiorstwa, które zajmuje się transportem chorych – takiego jak firma Sani‐trans‐med.

Jak definiowana jest dysfunkcja ruchu?

Widzimy zatem, że bezpłatny transport ze szpitala przysługuje nam jedynie wówczas, gdy wystąpi dysfunkcja ruchu. Abyśmy mogli z niego skorzystać, owa dysfunkcja ruchu musi uniemożliwiać nam skorzystanie ze środków transportu publicznego. Do bezpłatnego transportu kwalifikują się zatem osoby, które nie są w stanie poruszać się samodzielnie, bez pomocy kogoś innego.

Prywatne firmy przewożące pacjentów

Jeżeli jesteśmy zdolni do samodzielnego poruszania się, a nasz przypadek nie jest nagły, do zakładu opieki zdrowotnej powinniśmy dotrzeć samodzielnie – na przykład z wykorzystaniem firm wyspecjalizowanym w prywatnym transporcie medycznym, których popularność zdaje się wzrastać na naszych oczach. Szybki i komfortowy przewóz pacjentów oraz osób z niepełnosprawnościami to podstawa do rozpoczęcia owocnej terapii – korzystając z usług takiej firmy nie musimy obawiać się, że nie dotrzemy nie tylko do szpitala, lecz także na zabieg czy badania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz