Artykuł sponsorowany

Kiedy można dokonać ekshumacji zwłok?

Kiedy można dokonać ekshumacji zwłok?

Warunki ekshumacji zwłok lub szczątków ludzkich określa rozporządzenie ministra zdrowia. Dokument precyzuje, w jakich sytuacjach wydobycie ciała zmarłego z grobu jest dopuszczalne. W jego treści przedstawione są także niezbędne formalności do dopełnienia przez osobę wnioskującą o ekshumację. Przepisy wskazują również środki ostrożności i zasady, zgodnie z którymi powinna przebiegać procedura wydobycia zwłok. 

W jakim celu przeprowadza się ekshumację zwłok?

Ekshumacja zwłok może zostać przeprowadzona w celu przeniesienia miejsca pochówku bądź na potrzeby przeprowadzenia badań lekarskich, sądowych czy kryminalistycznych (np. dla ustalenia przyczyny zgonu). Takie same zasady dotyczą wydobycia szczątków ludzkich, czyli popiołów powstających w trakcie kremacji ciała po śmierci. Najczęściej ekshumację zlecają bliscy zmarłego, którzy chcą przenieść grób na cmentarz, znajdujący się bliżej ich miejsca zamieszkania. Zdarza się również, że państwowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o wydobyciu zwłok z powodu zmiany przeznaczenia terenu danej nekropolii. Wówczas koszty ekshumacji i przeniesienia zwłok ponosi nabywca działki. 

Natomiast jeśli rodzina zmarłego decyduje się na zmianę miejsca pochówku z powodów osobistych, musi samodzielnie zatrudnić osoby uprawnione do przeprowadzania procedury. Zakład Pogrzebowy GLORIA dokonuje czynności ekshumacyjnych i transportu zwłok zgodnie z normami i wymogami sanitarnymi. Cena usługi zależy od tego, ile lat ciała zmarłych spoczywają w grobie oraz jaki rodzaj nagrobka musi zostać poddany demontażowi. Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami, ekshumacja może zostać przeprowadzona dopiero po wydaniu zezwolenia przez właściwego dla miejsca pochówku państwowego lub granicznego inspektora sanitarnego. Stosowny wniosek należy złożyć w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 

Ekshumacja zwłok na zarządzenie prokuratora lub sądu

Wyjątkową sytuacją jest ekshumacja zwłok, do której dochodzi wtedy, gdy zajdzie podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci. Wówczas na zasady jej przeprowadzenia wpływają także przepisy kodeksu karnego. Ekshumacją zwłok nazywa się nawet wyjęcie z grobu ciała, od którego pochowania minęło zaledwie kilka godzin. O konieczności przeprowadzenia procedury w celu dokonania oględzin, sekcji lub ponownej identyfikacji zwłok decyduje tylko sąd lub prokurator. Nie jest wymagana zgoda krewnych zmarłego, choć mają oni prawo być obecni na cmentarzu w trakcie wykopywania trumny z ziemi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz