Artykuł sponsorowany

Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z konserwacją budynku?

Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z konserwacją budynku?

Remont i konserwacja różnią się od siebie pod względem prawnym. Ma to znaczenie między innymi w przypadku sporządzania umowy z firmą budowlaną, ale też wtedy, gdy chcemy precyzyjnie wyrazić swoje oczekiwania związane z daną inwestycją. Granica pomiędzy remontem i konserwacją może wydawać się rozmyta, jednak posiadając odrobinę wiedzy można łatwo ją wyznaczyć.

Remont a konserwacja – podstawowa różnica

Aby mówić o remoncie, dokonywane prace muszą być związane z próbą odtworzenia stanu pierwotnego budynku. Nie może być mowy o bieżącej konserwacji, rozumianej w tym kontekście jako zbiór prac prowadzących do utrzymania danego obiektu w dobrym stanie, pozwalając na jego dalsze użytkowanie i zachowanie walorów estetycznych. Konserwacja może przerodzić się w remont, ten zaś w modernizację. Podczas remontu nie mogą zostać dodane żadne dodatkowe elementy – jeżeli więc przeprowadzamy np. unowocześnienie budynku, mówimy już o modernizacji. Aby lepiej zobrazować wymienione kwestie można powiedzieć, że remontu dokonujemy najczęściej wówczas, gdy zaniedbano bieżącą konserwację. Przywracamy wówczas budynek do stanu pierwotnego. Niezależnie jednak od tego, czy planujemy konserwację, remont czy modernizację budynku, powinniśmy zgłosić się do doświadczonej ekipy budowlanej, takiej jak firma Bumax. Mamy wówczas pewność, że zawiłości nomenklatury nie będą nas dotyczyć – wszystkim zajmą się prawdziwi fachowcy, którzy ocenią, jaki zakres prac należy wykonać, by zrealizować cel inwestycji.

Remont a pozwolenie na budowę

Konserwacja nigdy nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Inaczej jest w przypadku remontu. Nie potrzebujemy pozwolenia na budowę ani zgłoszenia tylko w przypadku obiektów, które nie wymagały takiego pozwolenia w trakcie samej budowy. Obiekty tego typu to między innymi wolnostojące domy jednorodzinne. Domy wielorodzinne wymagają już pozwolenia na budowę, zatem nasz remont będziemy musieli zgłosić przed przystąpieniem do prac. Obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków wymagają pozwolenia na budowę, natomiast jeśli obszar, na którym dokonujemy prac budowlanych, wpisano do rejestru zabytków, wymagane będzie zgłoszenie.

Definicja remontu – podstawa prawna

Remont definiowany jest w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Artykuł 3 punkt 8 ustawy mówi, że przez remont rozumiane są prace wykonywane w istniejącym obiekcie budowlanym, które mają na celu odtworzenie jego stanu pierwotnego, a przy tym nie stanowią bieżącej konserwacji. Dopuszcza się stosowanie w tym celu wyrobów budowlanych innych niż te, które użyto przy budowie obiektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz