Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest zagęszczanie terenu?

Kiedy konieczne jest zagęszczanie terenu?

Fundament to bez wątpienia najważniejszy element konstrukcyjny każdego budynku, bez niego postawienie ścian jest niemożliwe. Jednak fundament również musi się opierać na solidnej i trwałej podstawie, czyli gruncie. Niekiedy grunt, na którym ma powstać fundament wymaga wzmocnienia – powszechnie proces ten nazywamy jego zagęszczaniem.

Kiedy należy zagęścić grunt?

Zagęszczanie gruntu to rodzaj prac ziemnych, których celem jest uzyskanie na danym terenie gruntu o odpowiedniej wytrzymałości i spoistości. Zadanie to wypełnia się przez zastosowanie różnych metod, między innymi ubijania, jet grountingu, zastrzyków z zaprawy cementowej. Stosowane są one w przypadkach, gdy grunt ze względu na zbyt wysoki lub zbyt niski poziom wilgoci nie jest w stanie utrzymać fundamentów konstrukcji, lub uniemożliwia pracę na placu budowy.

Metody zagęszczania terenu

Istnieje kilka metod poprawianie wytrzymałości gruntu. Należą do nich:

  • Ubijanie – najprostsza i najczęściej stosowana metoda. Polega ona na namaczaniu gruntu piaszczystego niewielkimi ilościami wody i ugniataniu jej przy pomocy urządzeń mechanicznych. W ten sposób grunt zwiększa swoją gęstość. Możliwe jest również ubijanie gruntów wilgotnych – w takich przypadkach zamiast wody wykorzystuje się żwir lub drobne kamienie, które wbija się w ziemię.

  • Zastrzyki z zaprawy cementowej – metoda ta polega na wprowadzaniu w głąb gruntu płynnej zaprawy cementowej, która wypełnia przestrzenie międzycząsteczkowe, poprawiając tym samym jego szczelność i wytrzymałość. Używa się w tym celu wbitych na odpowiednią głębokość rur stalowych.

  • Jet grounting – metoda podobna do zastrzyków z zaprawy, choć wykorzystuje się w niej inną technologię. Przede wszystkim używa się w niej zaczynu stabilizującego, który mieszając się z gruntem prowadzi do jego zagęszczenia. Wtłacza się go w ziemię z pomocą specjalnej żerdzi, którą wbija się na określoną głębokość – wtłaczanie odbywa się w przy użyciu ciśnienia w granicach od 200 do 300 bar. W trakcie iniekcji żerdź jest stopniowo wysuwana z gruntu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie gruntowo-betonowego walca o danej wysokości. Metody tej używa się przy wzmacnianiu gruntów, uszczelnianiu wałów przeciwpowodziowych oraz budowaniu wykopów w nawodnionych gruntach.

Zagęszczanie gruntu jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy na placu budowy oraz przyszłego budynku. Dlatego należy powierzyć to zadanie profesjonalnym firmom, takim jak przedsiębiorstwo El-Kop, specjalizujące się w robotach ziemnych. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz