Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest wykonanie adenotomii?

Kiedy konieczne jest wykonanie adenotomii?

Adenotomia to w dzisiejszych czasach rutynowy zabieg przeprowadzany w placówkach medycznych. Najczęściej wykonuje się go u dzieci, u których zdiagnozowano przerost trzeciego migdałka. Zbyt duży migdałek gardłowy może być bowiem przyczyną nawracających infekcji oraz problemów z oddychaniem przez nos. W rzadkich przypadkach adenotomię przeprowadza się także u dorosłych. Jakie są wskazania do wykonania tego zabiegu?

Wskazania do adenotomii

Migdałek gardłowy zlokalizowany jest w części nosowej gardła. Naturalnie posiada on nieregularny, lekko owalny kształt. Trzeci migdałek stanowi niewielki element układu odpornościowego człowieka – zawiera niektóre rodzaje przeciwciał. W czasie infekcji migdałki delikatnie zwiększają swoją objętość, co jest odpowiedzią organizmu na obecność patogenów. Kiedy objawy infekcji ustąpią, migdałki powinny wrócić do swoich normalnych rozmiarów i – w większości przypadków – tak się właśnie dzieje.

Niestety, jeśli infekcje mają charakter nawracający może prowadzić to do patologicznego przerostu migdałka gardłowego. Zmiana ta jest nieodwracalna i prowadzi do trudności w oddychaniu przez nos. Pacjent zmuszony jest do oddychania przez usta, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Konsekwencją przerostu trzeciego migdałka jest także zmiana barwy głosu, chrapanie i większa podatność na infekcje, gdyż tkanka migdałowa traci swoje właściwości ochronne. Pacjentom częściej cierpią również z powodu zapalenia ucha, gdyż powiększony migdałek uciska na trąbkę słuchową. Wszystkie te komplikacje zdrowotne prowadzą do podjęcia decyzji o adenotomii.

Jak wygląda zabieg?

Jak informuje specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Lar-Med” – adenotomia jest zabiegiem, który polega na usunięciu przerośniętego migdałka gardłowego. Strukturę tę usuwa się przy pomocy specjalnego narzędzia zwanego adenotomem. Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym, ale rana powstała w jego wyniku nie wymaga zaopatrzenia chirurgicznego. Adenotomię wykonuje się zazwyczaj u dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu u osoby dorosłej.

Każdy zabieg medyczny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. W przypadku adenotomii pacjenci muszą liczyć się z wystąpieniem krwawienia, które może utrzymywać się nawet kilka dni po operacji. Dokuczliwy może być także ból gardła, który utrudnia przełykanie i przyjmowanie posiłków. Ponadto języczek i podniebienie miękkie może być przez kilka dni obrzęknięte, co także jest pewną niedogodnością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz