Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest uszczelnienie komina?

Kiedy konieczne jest uszczelnienie komina?

Niewłaściwe dbanie o komin lub jego całkowity brak mogą przynieść wiele negatywnych skutków. Nie tylko poniesiemy większy koszty związane z ogrzewaniem, ale też możemy narazić zdrowie domowników. Jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o komin, jest to, że bezwzględnie musi on być szczelny. Wszelkie pęknięcia i nieszczelności możemy usunąć w procesie uszczelniania. Na czym dokładnie polega i kiedy musimy go wykonać?

Jakie są przyczyny uszkodzeń komina?

Intensywne użytkowanie komina sprawia, że cała instalacja, a w szczególności przewód kominowy, jest silnie eksploatowana. Co prawda powinniśmy systematycznie przeprowadzać kontrolę kominiarską, ale niestety bardzo często zdarza się, że gdy kończy się sezon grzewczy i przychodzi lato, zapominamy o kominie oraz jego odpowiedniej konserwacji. Natomiast brak regularnego czyszczenia, czy też nieprawidłowe palenie, powodują stopniowe niszczenie instalacji. Problemy z kominem są również widoczne w starym budownictwie, gdzie zazwyczaj budynki od wielu lat nie były remontowane. Z kolei popękany oraz nieszczelny komin może prowadzić do zmniejszenia się ciągu i tym samym większego spalania paliwa, a w najgorszym przypadku do zatrucia tlenkiem węgla, które może być śmiertelne. Właśnie dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu komina. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy fachowców z Zakładu Kominiarskiego Porąbka Grzegorz, którzy w województwie śląskim świadczą usługi zarówno w sprawdzaniu, jak i uszczelnianiu kominów.

Uszczelnianie komina – metody

Chcąc uszczelnić przewód kominowy, możemy wybrać kilka różnych metod. To, na jaką ostatecznie się zdecydujemy, zależy od stopnia uszkodzenia komina, jego budowy, a także wymagań klienta i efektu, jaki chcemy uzyskać. Wyróżniamy m.in.:

  • szlamowanie komina – to jedna z najpopularniejszych metod, która polega na pokryciu wnętrza przewodu kominowego specjalną masą uszczelniającą, wcześniej konieczne jest jego dokładne oczyszczenie, największą zaletą jest szybkość wykonania,
  • wkłady kominowe – są najtrwalszym z dostępnych sposobów na uszczelnianie komina, do przewodu wsuwany jest specjalny wkład metalowy lub ceramiczny, który odznacza się właściwościami kwaso- i żaroodpornymi, różne kształty pozwalają dopasować je do każdego komina,
  • frezowanie komina – to szybki i bezinwazyjny sposób na renowację komina, wykorzystując specjalistyczny sprzęt, komin zostaje uszczelniony, a jednocześnie poszerzony.

Wszystkie z przedstawionych metod na uszczelnienie przewodu kominowego są nie tylko efektowne i bardzo trwałe, ale też opłacalne pod względem finansowym. W dopasowaniu odpowiedniego sposobu również pomogą nam fachowcy.

Opracowanie:
Rydułtowy, gen. Maczka 42
tel. 507 037 479
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz