Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest usunięcie zęba mlecznego?

Kiedy konieczne jest usunięcie zęba mlecznego?

Jako rodzice już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze dzieci tego, jak prawidłowo dbać o zęby. Niestety w naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że zęby mleczne nie wymagają szczególnej pielęgnacji ze względu na fakt, że i tak wkrótce wypadną. To błędne myślenie, a jego ofiarami są dzieci, które często swój pierwszy kontakt z dentystą mają przy okazji leczenia zaawansowanej próchnicy. Kiedy stomatolog zdecyduje się na ekstrakcję mleczaka?

Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne?

Zęby mleczne towarzyszą nam od około 6 miesiąca życia aż do ukończenia 13 lat. Oczywiście jest to wynik uśredniony, ponieważ każde dziecko rozwija się indywidualnie i ustalenie sztywnych ram jest po prostu niemożliwe. Młody człowiek może się pochwalić 20 zębami mlecznymi, wśród których da się wyróżnić 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Uzębienie mleczne jest więc uboższe o zęby przedtrzonowe. Mleczaki są mniejsze i cieńsze od zębów stałych, co czyni je wrażliwszymi na działanie bakterii próchnicowych. To jeden z powodów, dla których należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej od chwili, gdy pojawi się w niej pierwszy ząbek. Ponadto, jak przekonuje stomatolog z gabinetu Baby-Dent NK Stomatologia Dzieci i Dorosłych w Białymstoku:

„Rodzice, którzy nie przywiązują dużej wagi do zdrowia zębów mlecznych swojego dziecka, nieświadomie utrwalają w maluchu złe nawyki. W przyszłości trudniej będzie namówić pociechę do regularnego mycia zębów czy stawiania się na wizyty kontrolne u dentysty. To z kolei będzie rzutować na stan zębów stałych, które są nie do zastąpienia”.

Ekstrakcja mleczaka – kiedy jest wskazana?

W trakcie leczenia stomatologicznego dzieci lekarze zawsze starają się ocalić każdy chory ząb. Dlaczego? Braki w uzębieniu przyczyniają się do rozwoju wad wymowy i zgryzu, a ich leczenie bywa długotrwałe, skomplikowane i kosztowne. Ekstrakcję mleczaków wykonuje się więc w ostateczności. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu jest zaawansowana choroba próchnicowa. Kiedy ząb wywołuje stany zapalne w jamie ustnej, którym towarzyszy ból i gorączka, oraz kiedy dentysta nie ma możliwości, by go odbudować, nie pozostaje nic innego, jak usunięcie mleczaka. Zdrowe zęby mleczne usuwa się tylko i wyłącznie na polecenie ortodonty lub w sytuacji, gdy mleczak utrudnia wyrzynanie się zęba stałego. Zabierając dziecko na taki zabieg, warto wybrać gabinet dentystyczny przyjazny najmłodszym pacjentom. Takie placówki mogą pochwalić się kolorową aranżacją wnętrz oraz sympatycznym personelem, któremu zależy na komforcie psychicznym małego człowieka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz