Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest sporządzenie ekspertyzy budowlanej i co powinna zawierać?

Kiedy konieczne jest sporządzenie ekspertyzy budowlanej i co powinna zawierać?

Branża budowlana niekiedy wymaga od nas załatwiania wielu spraw papierkowych. Przy budowie domu lub jego poważnym remoncie, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Z kolei w przypadku, gdy odbieramy nieruchomość albo ją kupujemy, konieczne może być sporządzenie ekspertyzy budowlanej. Dokument ten jest niezbędny, gdy np. zauważyliśmy pęknięcia konstrukcji obiektu budowlanego i chcemy dochodzić swoim praw. Czym dokładnie jest ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana – czym jest i co zawiera?

Ekspertyza budowlana to dokument zawierający szczegółowe informacje na temat stanu technicznego obiektu budowlanego. Wszystkie dane zamieszczone w ekspertyzie są poparte obliczeniami oraz dokładnymi badaniami. Tym badaniom i obliczeniom poddaje się różne elementy konstrukcyjne i mogą nimi być np. ściany, stropy, fundamenty, dach czy elewacja. Wykonanie ekspertyzy budowlanej wiąże się z dokładnymi oględzinami budynku, a zadanie to może być wykonane jedynie przez specjalistów z branży budowlanej, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu czynności. Usługi polegające na sporządzeniu ekspertyzy budowlanej oferuje m.in. biuro projektowe Km-Construction z Warszawy.

Jak zostało wspomniane wcześniej, ekspertyza budowlana zawiera informacje dotyczące stanu technicznego obiektu. W jej pierwszej części powinien znajdować się opis przedmiotu, a także cel wykonywania ekspertyzy. Następnie zamieszcza się informacje o badanych elementach oraz materiałach, z jakich zostały one wykonane (opis i wymiary). Osoba odpowiedzialna za wykonanie tego dokumentu zamieszcza także informacje o sposobie wykonania elementów konstrukcyjnych. Opisuje np. posadowienie fundamentów. Ekspertyza zawiera też metodologię przeprowadzania badań i pomiarów. Poza częścią opisową dokument ten składa się z części fotograficznej, a niekiedy też rysunkowej Nie brakuje w niej także obliczeń dopuszczalnych obciążeń, a także wniosków, które stanowią ostatni element ekspertyzy. W zależności od wyników badań i pomiarów we wniosku zamieszcza się ocenę stanu technicznego obiektu, możliwość jego dalszej rozbudowy itp. W tej części ekspertyzy zamieszcza się też opis uszkodzeń, o ile z takimi spotkała się osoba wykonująca ekspertyzę.


Kiedy zdecydować się na sporządzenie ekspertyzy budowlanej?

Wykonanie ekspertyzy budowlanej zleca właściciel budynku, jednak nie zawsze wiemy, kiedy się na ten krok zdecydować. Pierwszą sytuacją, w której warto skorzystać z tej usługi, jest zakup domu lub innej nieruchomości. Wtedy poznamy opinię fachowca na temat stanu technicznego budynku. Dzięki ekspertyzie dowiemy się, czy zakup nieruchomości i jej ewentualny remont jest dla nas opłacalny. Inną sytuacją, kiedy warto zdecydować się na sporządzenie ekspertyzy budowlanej, jest zauważenie wad w konstrukcji obiektu albo pojawienie się problemów z akustyką. Wykonanie ekspertyzy budowlanej w celu zweryfikowania takich kłopotów może być szczególnie istotnie, gdy pojawiły się one po krótkim czasie użytkowania obiektu. Wówczas ekspertyza może być jednym z dokumentów, jakie przydadzą się nam w procesie sądowym przeciwko wykonawcy budowy lub projektantowi. Ekspertyzy budowlane wykonuje się także po wydarzeniach losowych, które mogły wpłynąć na stan techniczny budynku. Mowa np. o pożarach, zalaniach, wybuchach gazu itp.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz