Materiał Partnera

Kiedy konieczne jest odmulanie zbiorników wodnych?

Kiedy konieczne jest odmulanie zbiorników wodnych?

Natura pomimo swojej niezwykłości niejednokrotnie potrzebuje wspomagania człowieka. Jednym z takich przypadków jest naturalny proces osadzania osadów oraz mułu się na dnach rzek i jezior. Odmulaniu podlegają nie tylko zbiorniki naturalne np. takie, które wspomagają działanie elektrowni, istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Z usług tych korzystają także prywatni właściciele działek zdobionych oczkami wodnymi lub małymi stawikami.

Przywracanie równowagi biologicznej

Odmulanie zbiorników wodnych to także sposób na ich pogłębienie oraz zwiększenie ich pojemności. Dzięki temu dajemy pole do rozwoju wodnej fauny i flory, co wskazuje, że jest to szczególnie ważne dla hodowców ryb. Muł ma właściwości, które pozwalają kumulować nie tylko odpady, ale także chemikalia nagromadzone z gruntu, dlatego jest to sposób na oczyszczenie i przywrócenie równowagi biochemicznej wód, podkreślają inżynierowie współpracujący z firmą JarKop. Jest to ważne zwłaszcza zbiornikach spełniających funkcje rekreacyjne. 

Przeciwdziałanie zagrożeniom powodziowym

Do przeprowadzania prac melioracyjnych do niedawna wykorzystywano pompy odmulające. Coraz częściej jednak stosuje się innowacyjny refuler, który pozwala na regularne i dokładne mechaniczne wydobywanie osadu. Odmulanie zbiorników wodnych jest także ważne z punktu widzenia przeciwdziałania powodziom oraz podtopieniom. Natychmiastowo zmienia i wyrównuje poziom wody w stawie lub jeziorze. Regularne odmulanie pozwala uniknąć konieczność pogłębiania stawu, które jest o wiele bardziej inwazyjne i wymaga usunięcia wody z jeziora i np. żyjących w niej ryb.

Większe bezpieczeństwo w wodzie

Pamiętajmy, że zanieczyszczona mułem woda charakteryzuje się zmniejszoną przejrzystością, co powoduje zagrożenie w wypadku zbiorników rekreacyjnych, ponieważ zmniejsza się widoczność pod wodą na niekorzyść pływających w niej osób. Warto również stosować podstawowe zabezpieczenia pozwalające na spowolnienie procesu eutrofizacji. Jednym z nich jest ograniczenie lub całkowita rezygnacja z wykorzystania sztucznych nawozów w ogrodzie. Powodują one przyspieszone rozkładanie się glonów oraz wytwarzaniu się w wodzie związków siarki.
Opracowanie:
Czernic 38
tel. 721 094 302
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz