Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczna jest regeneracja silnika hydraulicznego? Hydrotech

Kiedy konieczna jest regeneracja silnika hydraulicznego? Hydrotech

Powszechnie wykorzystywanym w przemyśle mechanizmem jest silnik hydrauliczny. Podczas intensywnej eksploatacji narażony jest na wiele szkodliwych czynników, które prowadzą do wystąpienia usterek. Negatywny wpływ mają między innymi wahania ciśnienia roboczego, zbyt wysokie obciążenia, niska jakość oleju czy też uszkodzenia mechaniczne. Przywrócenie pełnej sprawności silnika może odbyć się poprzez jego naprawę i regenerację.

Zastosowanie silników hydraulicznych

Zadaniem każdego silnika jest przekształcenie energii w pracę. Tutaj jej źródłem są ciecze, a efektem pracy mechanizmu – ruch obrotowy czy posuwisto-zwrotny. Pod wpływem ciśnienia wzrasta energia potencjalna płynu. Następnie jego strumień kierowany jest na wał obrotowy, przez co ruchoma część zaczyna wykonywać pracę. Ten rodzaj określa się mianem silników hydrostatycznych, warto jednak również wspomnieć o istnieniu napędów hydrokinetycznych wykorzystujących energię kinetyczną, czyli przepływu cieczy zamiast ciśnienia. Ilość energii wytworzona przez silnik hydrauliczny wynika z przepływu cieczy oraz ciśnienia, jakie w nim uzyskamy. Co ważne, płyn krąży w zamkniętym obiegu, dlatego nie trzeba go dolewać. Ubytek świadczy natomiast o nieszczelności układu lub powolnym odparowywaniu cieczy.

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, silniki hydrauliczne wykorzystuje się w przemyśle. W zależności od rozmiarów, produkowanej mocy i rodzaju użytej cieczy roboczej wyróżniamy różne typy urządzeń, co dodatkowo poszerza możliwości ich zastosowania. Generatorowe silniki hydrauliczne charakteryzują się wysokim momentem obrotowym przy niskiej prędkości. Sprawdzają się między innymi w podnośnikach, obrabiarkach, kosiarkach czy maszynach przeznaczonych dla branży spożywczej. Silniki tłoczkowe spotkamy w pojazdach specjalistycznych, na placach budowy, kopalniach. Pozostałe rodzaje obejmują jednostki zębate, łopatkowe i gerotorowe. Powodem, dla którego wszystkie te urządzenia są chętnie wykorzystywane, jest ich wydajna praca przy stosunkowo niskich kosztach.

Regeneracja agregatów hydraulicznych

W przypadku wystąpienia awarii silnika hydraulicznego możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze to regeneracja, określana także jako naprawa, natomiast drugie to wymiana całej jednostki napędowej – konieczna, jeśli silnik uległ poważnym uszkodzeniom. Najczęstszym powodem jest przy tym brak okresowo przeprowadzanej regeneracji, która ma na celu wydłużenie żywotności układu i tym samym pozwala uniknąć przestojów w pracy wywołanych niespodziewaną awarią oraz kosztów związanych z zakupem nowego napędu.

Zakres prac w ramach naprawy silnika hydraulicznego, jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Hydrotech z Lublina, zależy od stanu technicznego. Układ musi zostać najpierw dobrze sprawdzony przez specjalistę, który znajdzie i wskaże potencjalne problemy, a w razie potrzeby usunie wszelkie wykryte usterki. Dla usprawnienia całego procesu dobrze jest dostarczyć do serwisu również pompę hydrauliczną, co pozwoli nam uniknąć dodatkowych kłopotów z funkcjonalnością układu. Częstą przyczyną awarii są bowiem dostające się do środka urządzenia opiłki metalu.

Oferta firmy Hydrotech

Firma Hydrotech oferuje kompleksowe usługi w zakresie produkcji, projektowania, napraw i modernizacji elementów z napędem hydraulicznym. Zapewnia usługi, takie jak produkcja siłowników hydraulicznych do zgarniaczy obornika, wykonanie siłowników hydraulicznych o skoku do 5 metrów. oraz remonty większości typów cylindrów hydraulicznych stosowanych w maszynach budowlanych, przemysłowych i rolniczych. Hydrotech współpracuje z czołowymi producentami podzespołów i układów hydraulicznych, takimi jak Ponar Wadowice, Argo Hytos, Hydac, MP Filtri, WPH Wrocław, Sauer-Danfoss. Firma zapewnia sprawną i szybką obsługę klienta, a doświadczona kadra oraz nowoczesne zaplecze techniczne pozwala na rozwiązywanie trudnych zagadnień z zakresu mechaniki i hydrauliki siłowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz