Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczna jest niwelacja terenu na działce?

Kiedy konieczna jest niwelacja terenu na działce?

Gdy już posiadamy działkę, na której mamy zamiar postawić nasz dom czy też inny budynek gospodarczy, kolejnym ważnym krokiem jest jej odpowiednie przygotowanie. Na tym etapie kluczowa i niezbędna przed rozpoczęciem budowy będzie jedna z najbardziej podstawowych prac, czyli niwelacja terenu. Na czym polega i kiedy jej wykonanie jest niezbędne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest niwelacja terenu?

Podczas wyjaśniania pojęcia niwelacji, mylący może być fakt, że występuje ono zarówno w geodezji, jak i budownictwie. Jeśli chodzi o pierwsze znaczenie – geodeci wykonują pomiary i sprawdzają różnice pomiędzy różnymi punktami gruntu, a następnie tworzą tzw. siatkę wysokościową terenu, która dostarcza nam informacji o ukształtowaniu naszej działki. Z kolei niwelacja terenu w budownictwie jest to najogólniej mówiąc jego profilowanie, czy też wyrównanie. To jak wykonana zostanie niwelacja terenu, zależne jest od przeznaczenia działki.

Niwelacja terenu – kiedy wykonujemy?

Tak właściwie niwelacja terenu niezbędna jest przy niemal każdego rodzaju pracach budowlanych. Niestety rzadko zdarza się, aby działka była idealnie równa i nie wymagała, chociażby drobnych poprawek. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy budowę domu lub innych budynków, ale często niwelacje przeprowadza się także na terenie przeznaczonym na ogródek, drogę bądź trawnik, gdyż nierówności terenu znacznie utrudniają i wydłużają prace. Niwelację wykonuje się poprzez pozbycie się nadmiaru ziemi i w ten sposób wyrównanie powierzchni lub wręcz przeciwnie – czasami konieczne jest jej dowiezienie, aby wypełnić doły itp. Cały proces jest bardzo czasochłonny, a także wymaga dużo wysiłku, dlatego najlepiej zlecić zadanie fachowcom. Firma Kons Bet Usługi budowlane z Mławy nie tylko posiada specjalistyczny sprzęt, który usprawni wszystkie prace, ale też ma doświadczenie i wie, jak właściwie wypoziomować teren.

O czym należy pamiętać podczas niwelacji terenu?

Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowej kwestii, jaką jest zadbanie o odpowiednie odprowadzanie wody. Dlatego działka powinna posiadać przynajmniej lekki spadek terenu w kierunku od domu do granicy posesji. Również z tego względu trzeba pamiętać o tym, aby unikać zbędnych zagłębień, w których później mogłaby gromadzić się woda. Oprócz tego równie istotną kwestią jest zadbanie o formalności. Co prawda niwelacja terenu nie jest dokładnie ujęta w Prawie budowlanym, więc nie potrzebujemy do jej wykonania dodatkowego pozwolenia. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj zalicza się ją do robót przygotowawczych, lepiej rozpocząć pracę dopiero po uzyskaniu ogólnego pozwolenia na budowę.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz