Artykuł sponsorowany

Kiedy i w jakim celu wykonuje się USG bioderek u niemowląt?

Kiedy i w jakim celu wykonuje się USG bioderek u niemowląt?

USG stawów biodrowych, czyli preluksacja, to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, jakie należy wykonać u niemowlęcia. Szacuje się, że w Polsce około 4% dzieci cierpi z powodu niedorozwoju kości i innych struktur anatomicznych tworzących wspomniane wyżej stawy. Dzięki preluksacji można w porę zaobserwować wszelkie patologie występujące w tym obszarze i wdrożyć odpowiednie działania terapeutyczne. Kiedy należy stawić się z dzieckiem na USG bioderek?

Na czym polega USG bioderek?

Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych umożliwia obrazową ocenę jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich przy pomocy ultradźwięków. Wykonuje się je przy użyciu specjalistycznego aparatu, który – najprościej rzecz ujmując – składa się z monitora i głowicy. Lekarz przykłada ową głowicę do badanego fragmentu ciała, który wcześniej smaruje żelem ułatwiającym przewodzenie ultradźwięków. Wnikają one w głąb ciała i odbijają się od tkanek. Po wygenerowaniu fale akustyczne ulegają przetworzeniu w impulsy elektryczne, czego efekt można zobaczyć na monitorze w postaci dokładnie zobrazowanych struktur anatomicznych. Lekarz sumiennie i pod różnym kątem bada każdy ze stawów dziecka. Jak informuje specjalista z NZOZ LAR-MED – w czasie konsultacji wykonywane jest także badanie dynamiczne bioderek, które polega na poruszaniu nóżkami dziecka i obserwacji, jak zachowują się stawy biodrowe przy przyjmowaniu przez maluszka kolejnych pozycji. Badanie USG jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Nie sprawia niemowlęciu żadnego dyskomfortu. Trwa średnio od 10 do 15 minut. Potem rodzic/opiekun dziecka dostaje wydruki z aparatu wraz z dokładnym opisem wyniku badania.

Kiedy należy zabrać dziecko na USG bioderek?

Pediatrzy zalecają, by USG bioderek przeprowadzić trzy razy w ciągu pierwszego półrocza życia dziecka. Niektórzy specjaliści mówią nawet o czterech wizytach w gabinecie pediatrycznym. Mówiąc dokładniej, badania preluksacyjne należy wykonać w 1, 3 i 6 miesiącu życia, przy czym pierwsza ocena nie powinna odbyć się przed 3 tygodniem życia. Dlaczego? Ponieważ wówczas wynik badania jest trudny do prawidłowej interpretacji. Należy podkreślić, że wczesne wykrycie wad wrodzonych stawów biodrowych daje duże szanse na ich całkowite wyleczenie. Jeśli jednak rodzice będą zwlekać z wykonaniem badań preluksacyjnych, lub jeśli je zignorują, w przyszłości dziecku mogą grozić kłopoty z chodzeniem lub nawet niepełnosprawność. Co robi się w sytuacji, gdy lekarz zdiagnozuje dysplazję stawów biodrowych? Współczesna medycyna zna skuteczne sposoby leczenia tego schorzenia – od Szelek Pavlika, przez unieruchomienie stawu w gipsie biodrowym aż po zabiegi operacyjne.Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz