Artykuł sponsorowany

Kiedy i jak usunąć starą posadzkę?

Kiedy i jak usunąć starą posadzkę?

Decyzja o usunięciu starego podłoża i zmianie na nowe jest przede wszystkim uzależniona od stanu w jakim jest twoja podłoga. Panele, parkiet, płytki – jeśli dobrze trzymają się podłoża można je po prostu odnowić. Jeśli zaś deski są spróchniałe, panele się wypaczyły a płytki popękały wtedy czas na zmianę. Najlepiej z pomocą fachowców, takich jak firma remontowo-budowlana pana Piotra Tuszyńskiego ze Zwolenia.

Kiedy czas na zmianę posadzki?

Jeśli płytki w twojej kuchni lub łazience pękają lub odchodzą od podłoża, panele w salonie są wypaczone i napęczniałe, a klepki parkietu w sypialni uginają się lub odstają, są odspojone i spróchniałe, to znak, że czas na zmianę podłogi. Możesz oczywiście spróbować ją odnowić, położyć kolejną warstwę materiału, jednak musisz wziąć pod uwagę, że każda kolejna warstwa to kolejne podwyższenie poziomu podłogi, za którym idzie podcinanie skrzydeł drzwiowych, oraz dodatkowe dociążenie stropu. Jeżeli chcesz tego uniknąć najlepiej będzie pozbyć się zniszczonej posadzki.


W jaki sposób usunąć starą podłogę?

Wszystko zależy od tego, co dokładnie będzie demontowane. Każdy rodzaj materiału wymaga trochę innych czynności oraz innych narzędzi. Mając do usunięcia wykładzinę, po prostu ją zrywamy przy pomocy noża do ciecia wykładzin oraz specjalnych zrywaków. Najlepszym sposobem, który ułatwi pracę, jest pocięcie materiału na pasy o szerokości około 15 cm i zrywanie ich jeden po drugim. Równie łatwy jest demontaż starych paneli. Używając piły tarczowej lub ostrego noża wystarczy usunąć jeden panel, a potem całą resztę. Stare płytki najlepiej usuwać przebijakiem. Jeśli zależy ci na zachowaniu choć części z nich, to cała czynność powinna być wykonywana w delikatny- najpierw trzeba dłutować fugę, a następnie szpachelkiem podważyć płytkę i spróbować ją wyjąć w całości. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy kafelki były przymocowane na słabą zaprawę. Trudniej jest z demontażem podłogi drewnianej. W tym przypadku dobrze jest usuwać tylko te deski bądź klepki, które są uszkodzone lub mocno zniszczone. W przeciwnym razie może kazać się, że zerwanie całej posadzki będzie skutkowało potrzebą podniesienia podłogi nawet do kilkunastu centymetrów. Najczęściej klepki usuwa się przy pomocy łomu. Szczególnie, jeśli chodzi o parkiet zamontowany na betonowej wylewce. Jeśli chcesz zachować deski lub klepki, podczas rozbiórki trzeb zachować ostrożność, by ich nie uszkodzić. Kolejnym krokiem po zdjęciu deseczek jest oczyszczenie powierzchni z lepiku asfaltowego albo subitu. Jeżeli są to niewielkie ilości, wystarczy zmyć je rozpuszczalnikiem, a potem całą powierzchnię dokładnie przeszlifować. W przypadku parkietu na ślepej podłodze (często spotykane w starych domach) należy sprawdzić, w jakim stanie są deski, na których leżał. Jeśli w dobrym, a powierzchnia jest równa, tomofan ją zostawić. Jeśli jednak deski są spróchniałe lub wypaczone, konieczne jest ich usunięcie i położenie nowej podłogi o odpowiedniej grubości.

Bardzo ważne jest, by po przeprowadzonym demontażu w prawidłowy sposób składować odpady z rozbiórki. Firma ze Zwolenia dysponuje kontenerami i big bagami przeznaczonymi do tego typu śmieci. Pracownicy zajmują się również uprzątnięciem miejsca po remoncie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz