Materiał Partnera

Kiedy i jak czyścić układ paliwa?

Kiedy i jak czyścić układ paliwa?

Układ paliwa w samochodach kilkunastoletnich intensywnie eksploatowanych jest narażony  na gromadzenie się zanieczyszczeń. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy tankowane jest słabej jakości paliwo i dotyczy zarówno benzyny, jak i diesla. Po dłuższej eksploatacji wtryskiwacze mogą stać się niedrożne, a co za tym idzie – pojawiają się problemy z silnikiem. Kiedy i w jaki sposób czyścić układ paliwa, aby wyeliminować ten problem? Należy pamiętać, że nie da się oszukać czasu i zużycie eksploatacyjne na pewno wcześniej, czy później da o sobie znać. Dbając jednak o należyty stan techniczny układu paliwowego można ten moment znacznie odsunąć w czasie.

Pamiętaj o profilaktyce!

Podstawowym elementem profilaktyki jest regularne tankowanie wysokiej jakości benzyny, która nie zawiera w sobie zanieczyszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z zaufanych stacji benzynowych, których jakość potwierdzana jest certyfikatami. Niektórzy kierowcy chwalą sobie również stosowanie preparatów, które dolewa się do zbiornika mniej więcej co 15 000 kilometrów. Nie zastąpią one mechanika, ale mogą zdecydowanie wydłużyć utrzymanie wtryskiwaczy w dobrym stanie.

Funkcje preparatów dolewanych do paliwa:

  • czyszczenie – całego układu, od zbiornika cylindra silnika, poprzez filtr, pompę paliwa, wtryskiwacze.
  • smarowanie – szczególnie ważne w przypadku układów typu Common Rail

Preparaty zapewniające czyszczenie układu paliwa dolewa się w zależności od tego, jakie paliwo jest stosowane: benzyna, diesel lub benzyna i LPG. Są one w stanie usunąć nawet uporczywe zanieczyszczenia,  nagary oraz osady, które gromadzą się w czasie codziennej eksploatacji pojazdu.

Kiedy i jak czyścić?

Profesjonalne czyszczenie u mechanika ma zupełnie inny przebieg i nie ogranicza się do dolania odpowiedniego preparatu do baku. Profesjonalnym sposobem jest wykorzystywanie urządzeń do oczyszczania układu wtryskowego i dolotowego. W innowacyjnych warsztatach samochodowych można spotkać się również z metodą ultradźwiękową. Korzysta z nich między innymi Auto-Serwis, który znajduje się w Złocieńcu, przy drodze krajowej nr 20 (bezpośrednio na trasie w kierunku Czaplinek – Szczecinek).

Największą zaletą tego typu urządzeń jest brak konieczności demontażu silnika. Dzięki temu cały proces będzie o wiele bezpieczniejszy dla auta i przede wszystkim szybszy. Kompleksowe czyszczenie układu paliwa powinno odbywać się wtedy, kiedy tylko dostrzeżone zostaną nieprawidłowości w funkcjonowaniu silnika. Zwykle ma to miejsce mniej więcej co 60 000 kilometrów. Zdarza się jednak, że przebieg ten będzie o wiele krótszy. Ma to miejsce w przypadku pojazdów mocno wyeksploatowanych, tankowanych słabej jakości paliwem. Regularne dbanie o wtryskiwacze przyczynia się do zachowania pełnej sprawności silnika przez długie lata. Okresowe czyszczenie instalacji paliwowej, zalecane jest szczególnie w samochodach „doposażonych” w instalacje LPG, ponieważ silnik pracując na gazie, powoduje na wskutek wysokiej temperatury zapiekanie wtryskiwaczy benzynowych, a przepływające przez nie paliwo nie jest w stanie dostatecznie ich schłodzić. Dlatego też zaleca się co jakiś czas przejechać na benzynie (aby uruchomić wtryskiwacze) i spowodować samoczynne czyszczenie, lub odwiedzić warsztat w celu profesjonalnej regeneracji układu paliwowego.

Opracowanie:
Złocieniec, Czaplinecka 6 lok. 2
tel. 607 150 866
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz