Materiał Partnera

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na frezowanie cnc?

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na frezowanie cnc?

Nowoczesne technologie pozwalają na dużo szybszą i sprawniejszą obróbkę metali niż kiedyś. Narzędzia są bardziej precyzyjne, a stosowane metody są na tyle skuteczne, że pozwalają na nadanie temu tworzywu idealnego kształtu oraz rozmiaru. Ostatnio dużą popularnością cieszy się frezowanie z zastosowaniem technologii CNC. Na czym polega jego sukces? Dlaczego warto wybrać ten rodzaj obróbki?

Frezowanie CNC – co to takiego?

Frezowanie jest jednym z podstawowych sposobów obróbki skrawaniem. W ten sposób można formować różnego rodzaju metale.

Za pomocą specjalnych narzędzi od większego elementu oddziela się małe skrawki. W tym momencie narzędzie frezujące wykonuje ruch obrotowy. Natomiast kształtowany materiał wykonuje ruch posuwisty. Nadanie właściwej formy następuje przez odpowiednie skrawanie kawałków tworzywa.

„Frezarki różnią się od siebie wielkością frezów i ich kształtem. Mogą ciąć metal na wiele sposobów. Dlatego ta metoda obróbki pozwala metalowi przyjąć najróżniejsze formy. Dodatkowo na uwagę zasługuje wysoki stopień precyzji wykorzystywanych narzędzi. Dzięki temu metalowe elementy mogą mieć kształt całkowicie zgodny z ustalonym projektem” – mówi fachowiec z firmy Narzędziownia Woźniak.

Obróbka skrawaniem z wykorzystaniem frezarek może także odbywać się przy udziale technologii CNC. Jest to nowoczesna metoda, która polega na komputeryzacji procesu frezowania. Maszynami, narzędziami do obróbki nie sterują ludzie, a zadanie to wykonują specjalnie zaprogramowane komputery.

Jakie zalety ma frezowanie CNC?

Frezowanie CNC jest dedykowane wszystkim tym, którzy potrzebują elementów z metalu mających idealnie powtarzalne formy. Nie da się ukryć, że frezowanie ręczne nigdy nie zapewnia takiego stopnia precyzji jak obróbka wykonywana za pomocą numerycznie sterowanych urządzeń.

Obróbka CNC oznacza także znacznie większą szybkość frezowania. Komputeryzacja tego procesu pozwala na ogromne przyspieszenie wszystkich prac. Dlatego też wykańczanie elementów metalowych przebiega dużo sprawniej i może być przeprowadzane na większą skalę.

Frezowanie ręczne powoduje też znaczne straty, jeżeli chodzi o obrabiany surowiec. Technologia CNC eliminuje ten problem – zużycie obrabianego materiału jest bardzo ograniczone.

Frezowanie CNC oznacza także korzyści dla samych zakładów, które specjalizują się w tej obróbce. Mogą one wykonywać więcej zleceń i to na wyższym poziomie. Nie można zapominać również o osobach zajmujących się frezowaniem. Obróbka ręczna stwarzała pewne zagrożenie dla pracowników. Natomiast operator maszyny CNC nie ma bezpośredniego kontaktu z elementami tnącymi, przez co nie jest narażony na groźny wypadek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz