Artykuł sponsorowany

Kiedy i dlaczego warto ocieplić dom?

Kiedy i dlaczego warto ocieplić dom?

Chłodniejsze miesiące zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli na samą myśl o konieczności ogrzewania domu czujesz, jak uszczupla się Twój portfel, może najwyższy czas zdecydować się na modernizację termoizolacji budynku. Brak ocieplenia ścian zewnętrznych lub jego uszkodzenie powoduje, że ciepłe powietrze znacznie szybciej wydostaje się z wnętrz, co rodzi konieczność intensywniejszej pracy kotła. Czym ocieplić dom i kiedy to zrobić?

Dlaczego dobra termoizolacja domu jest tak ważna?

Eksperci szacują, że prawidłowo wykonana izolacja termiczna ścian zewnętrznych pozwala ograniczyć ubytek energii cieplnej o 10-15%. Przekłada się to bezpośrednio na wysokość rachunków za ogrzewanie, ponieważ piec nie musi pracować na pełnych obrotach i wymaga mniejszej ilości paliwa. Za straty ciepła nie są jednak odpowiedzialne tylko i wyłącznie nieocieplone ściany zewnętrzne. Wydostaje się ono także przez nieszczelne okna, drzwi, dach i piwnicę. Jeśli więc zależy nam, by dom był bardziej energooszczędny, powinniśmy przeprowadzić kompleksową termoizolację budynku, łącznie z wymianą starych okien.

Zadanie to należy powierzyć fachowcom. Funkcjonalność izolacji termicznej zależy bowiem nie tylko od rodzaju użytych materiałów, ale też ich prawidłowego montażu. W tej kwestii warto zaufać pracownikom Zakładu Remontowo-Budowlanego „Wróbel”. Remont elewacji powinien być przeprowadzony w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to temperatura za oknem wynosi 5-25 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że ani upały, ani ulewne deszcze nie sprzyjają wykonywaniu tego typu prac.

Styropian czy wełna mineralna – co wybrać?

Najpopularniejszym materiałem dociepleniowym jest styropian. To nic innego jak polistyren ekspandowany, który składa się z lekkich granulek wypełnionych pęcherzykami powietrza. Styropian jest doskonałym izolatorem termicznym i cechuje się niską nasiąkliwością. Wbrew pozorom wyróżnia go też duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki biologiczne (działanie bakterii, rozwój pleśni itp.) Styropian jest łatwy w obróbce i montażu. Nie kosztuje wiele, a znakomicie spełnia swoje zadanie, dlatego też wielu inwestorów decyduje się na jego zakup.

Wełna mineralna również doskonale sprawdzi się w roli termoizolacji, zapewniając jednocześnie dobrą izolację akustyczną budynku. Materiał ten zmniejsza ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, co utrudnia rozwój grzybów i pleśni. Stanowi też trudną do pokonania barierę dla ognia. Przy montażu wełny mineralnej ważne jest prawidłowe wykonanie paro- i hydroizolacji, co zwiększa koszty inwestycji. Sam materiał jest również droższy od styropianu, a jego instalacja trwa dłużej.

Podsumowując, dobra termoizolacja może być wykonana i ze styropianu, i z wełny mineralnej. Tylko od preferencji i możliwości finansowych inwestora zależy, jaką decyzję podejmie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz