Materiał Partnera

Kiedy dach warto naprawić, a kiedy wymienić?

Kiedy dach warto naprawić, a kiedy wymienić?

Pokrycia dachowe nie są wieczne. Wiele starych domów ma na dachu to, co w momencie budowy było akurat najtańsze, najłatwiejsze do założenia czy po prostu dostępne, ale także w nowoczesnym budownictwie zdarza się, że poczynione oszczędności szybko skutkują problemami dekarskimi. Wszechobecna wilgoć, przeciekający dach, rdzewienie czy występująca przy suficie pleśń to tylko niektóre ze nich. Niestety, wymiana całego pokrycia dachowego to spora inwestycja, na którą wielu z nas po prostu nie może się zdecydować.

Naprawa dachu czy wymiana całego poszycia?

Koszty związane z wymianą dachu nie są małe, a cała operacja niesie za sobą spory dyskomfort dla wszystkich domowników. Poddasze musi zostać odpowiednio zabezpieczone, nie można w nim przebywać, a znajdujące się na nim przedmioty najlepiej przenieść na parter, gdzie ulokujemy je do czasu zakończenia prac. Do problemów tych dochodzi także konieczność usunięcia odpadów pochodzących z demontażu starego pokrycia dachowego. To główne powody, dla których szukamy alternatyw dla wymiany całego dachu. Popularne są przede wszystkim miejscowe, doraźne prace. W bardzo wielu przypadkach ich wynik będzie zadowalający i wystarczy na przynajmniej kilka lat, w trakcie których będziemy w stanie zebrać środki na wymianę całego dachu. Czasem może okazać się, że w ogóle nie będzie ona potrzebna, bo problem został rozwiązany. Aby ocenić stopień zaawansowania naszych problemów z dachem, musimy skorzystać z usług doświadczonego fachowca, który dokona przeglądu. Fachowców takich spotkamy w firmie Mentorbud zajmującej się sprzedażą materiałów dekarskich oraz montażem i naprawą dachów różnego typu.

Formy naprawy dachu i korzyści z wymiany całego poszycia

Po przeglądzie szybko może okazać się, że wymagana jest wymiana wyłącznie części poszycia dachowego. Jeżeli istnieje dobry dostęp do więźby dachowej z poddasza, to jej napraw można dokonać bez demontażu poszycia. Bardziej prowizoryczna naprawa zakłada użycie taśm uszczelniających, które nie pozwolą jednak na permanentne wyeliminowanie problemu – niejako tylko odraczają gruntowną naprawę. Wymiana całego poszycia dachowego to natomiast doskonała okazja do dokonania innych zmian – docieplenia poddasza, polepszenia jego funkcjonalności, wybrania pokrycia dachowego o innej estetyce niż pierwotne.

Opracowanie:
Warszawa, Wał Miedzeszyński 235
tel. 607 119 390
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz