Materiał Partnera

Kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia – z wizytą u stomatologa

Kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia – z wizytą u stomatologa

Jeżeli odczuwamy przewrażliwienie zębów lub choćby lekki ból, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u stomatologa. Środki uśmierzające działają zazwyczaj na krótko, a dyskomfort może powrócić ze zdwojoną siłą. Możemy wprawdzie spróbować wrócić do normalnego funkcjonowania, ale nie unikniemy leczenia, na które warto zapisać się jak najszybciej. Czekanie na ostatni moment nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Nie lekceważ objawów próchnicy

Najczęstszą chorobą zębów jest oczywiście próchnica. To nieubłagane schorzenie nie jest możliwe do samodzielnego wyleczenia. I jeśli jednego dnia boli nas ząb, a drugiego mamy z nim spokój, nie oznacza to, że próchnica uległa samoistnej niwelacji. Bakterie na naszych zębach działają nadal, niszcząc ich tkankę i wżerając się coraz głębiej. Nie czekajmy, aż będzie za późno, a ząb nada się wyłącznie do usunięcia. Prócz regularnych wizyt warto pojawić się u stomatologa także wtedy, gdy zaczynamy odczuwać podrażnienie czy swoiste kłucie zębów przy jedzeniu. Są to pierwsze objawy próchnicy, których nie warto ignorować. Warto natomiast obserwować swoje zęby, od czasu do czasu badając je samodzielnie w łazienkowym lustrze – szybkie dostrzeżenie czarnej plamki czy też szczelinki na zębie pozwoli na bezbolesne i sprawne jej usunięcie. Wizyta u stomatologa – takiego jak lekarz stomatolog Agnieszka Stefańczyk – będzie wówczas jedynie formalnością.

Zagrożenia związane z braniem leków na ból zęba

Notoryczne uśmierzanie bólu zęba za pomocą środków przeciwbólowych ma wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim znieczula nas na potrzebę skierowania się do specjalisty na leczenie. Wychodzimy z założenia, że jeśli nie odczuwamy dyskomfortu, to wszystko jest w porządku. Oczywiście założenie tego typu jest złudne, bowiem nawet jeśli lek sprawił, że nie czujemy bólu, nie oznacza to, że ząb nie jest chory. A choroba, taka jak próchnica, będzie postępować, grożąc niebezpiecznymi powikłaniami. Poza tym przyjmując leki przeciwbólowe negatywnie wpływamy na swoją wątrobę, zwiększając przy tym poziom tolerancji dla substancji aktywnej zawartej w lekarstwie. Sprawia to, że z czasem do uśmierzenia bólu zęba przyjmować będziemy musieli coraz większe dawki. Może nawet dojść do tego, że uzależnimy się od tabletek przeciwbólowych! Musimy wiedzieć, że biorąc tego typu leki działamy jedynie objawowo, co powinno być przejściowe i umożliwić nam jedynie dotarcie do stomatologa, który rzetelnie zajmie się naszym problemem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz