Artykuł sponsorowany

Kebab rodem z Turcji – jakie są jego rodzaje?

Kebab rodem z Turcji – jakie są jego rodzaje?

Kebab to danie typu fast food rodem z Turcji, które doskonale przyjęło się na polskim rynku gastronomicznym, podbijając serca konsumentów. Soczyste mięso w otoczeniu warzyw podane w grubej bułce lub cienkim, zawiniętym w rolkę cieście to potrawa niezwykle często wybierana na przekąskę czy posiłek jedzony w biegu. Jakie rodzaje przygotowania takiego mięsa można najczęściej spotkać w restauracjach?

Kłopotliwa nazwa

Wiele wątpliwości budzi nazwa tego wyjątkowego dania, która nierzadko jest podawana jako kebap. Okazuje się, że taki zapis jest zgodny z obecnie stosowaną wersją w języku tureckim. W Polsce jednak w większości przypadków klienci spotykają się z kebabem, co niekoniecznie musi oznaczać gorszą jakość produktów czy menu, które nie jest oparte o tradycyjną, turecką recepturę. Wręcz przeciwnie – Bay Food Sp. z o.o. działający w Warszawie oferuje swoim klientom wysokiej jakości kebab i wiele innych przekąsek rodem z Turcji. Zalicza się do nich nie tylko najpopularniejszy kebab w bułce, ale też m.in. adana kebab. To bardzo aromatyczna potrawa, która nie jest jeszcze dobrze znana w Polsce – podłużny, sporych rozmiarów kawałek mięsa podaje się na picie, czyli na okrągłym placku pszennym. Danie to, przygotowane według tradycyjnego przepisu, charakteryzuje pikantny, wyrazisty smak. Najodpowiedniejszym mięsem w tym wypadku jest baranina, choć zamiennie stosuje się jeszcze m.in. często wykorzystywanego w polskiej kuchni kurczaka. Nie jest to jednak jedyny przepis, na podstawie którego przygotowuje się kebab. Jakie jeszcze rodzaje tej tureckiej przekąski są ciekawą propozycją?

Nie tylko w bułce

Charakterystyczny szczególnie dla europejskich konsumentów smaczny kebab podawany w bułce to widok powszechny, który na stałe wszedł do grona pożądanych potraw zagranicznych typu fast food. Coraz więcej lokali stara się jednak odwzorować autentyczne smaki Turcji, dzięki czemu oprócz mięsa w grubej bułce czy cienkim placku spotyka się też wspomniany adana kebab lub iskender kebab. Mówi się, że to właśnie ta wersja tureckiego dania jest najbardziej zbliżona wyglądem do oryginału. Cienkie plastry mięsa, które zostało uprzednio właściwie doprawione i upieczone na pionowym ruszcie, także podaje się na picie, czyli pszennym placku. Jako dodatek występuje w tym wypadku pikantny, aromatyczny sos pomidorowy. Coraz popularniejszy staje się też shish kebab, czyli mięso podawane w formie szaszłyków, nabite na drewniany szpikulec lub jego metalowy odpowiednik, co jest bardziej zbliżone oryginalnej formie. Osobno podaje się do tego dania warzywa przygotowane na grillu, dzięki czemu całość smakuje wyjątkowo. Warto więc odwiedzić lokal, który oferuje kebab w różnych jego rodzajach. Pozwala to na lepsze i bardziej autentyczne poznanie kuchni tureckiej, która nie ogranicza się jedynie do mięsa z warzywami w bułce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz