Materiał Partnera

Kasy online ready. Co to takiego?

Kasy online ready. Co to takiego?

Kasy fiskalne online jest to nowa kategoria urządzeń fiskalnych, która będzie przesyłać informacje do Centralnego Repozytorium Kas w celu gromadzenia raportów dobowych, paragonów fiskalnych, dokumentów niefiskalnych, zdarzeń oraz informacji o dokonanych przeglądach okresowych. Ma to na celu poprawić kondycję finansową państwa oraz wykrywać i ograniczać oszustwa podatkowe.

Zmiany w 2020 roku

Według podpisanej przez prezydenta ustawy o kasach fiskalnych online, przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, będą zobowiązani wycofać tradycyjne kasy fiskalne na rzecz kas fiskalnych online. Obowiązek ten miał wejść w życie od 2018 roku, jednak Ministerstwo Finansów wyznaczyło znacznie dłuższy okres przejściowy. Od stycznia 2020 roku w kasę fiskalną online będą musieli zaopatrzyć się przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów. Dotyczy to także zakładów naprawiających, zakładających, regenerujących i bieżnikujących opony, a także wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów. Ponadto kasa fiskalna online będzie obowiązkowa już u sprzedających benzynę silnikową, olej napędowy i gaz do napędu silników spalinowych. W lipcu 2020 roku rejestracja na kasach fiskalnych online będzie wymagana w przedsiębiorstwach świadczących stałe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem, a także działalności usługowe w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Do tej pory kasę fiskalną muszą także zmienić sprzedawcy węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Zmiany w następnych latach

W styczniu 2021 roku do grupy przedsiębiorców zobowiązanych posiadać kasę online dołączą usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, zakłady w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów oraz firmy związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). Okres przejściowy potrwa do 2023 roku. Do tej pory wszystkie pozostałe obowiązujące podmioty będą musiały wymienić kasy. Narzucony obowiązek spowodował wiele niejasności i problemów. Jednak niektóre firmy, wraz z ofertą sprzedażową kas online, zapewniają wsparcie na każdym etapie wdrożenia. Specjalista z D&D SERWIS w Legnicy tłumaczy: Pomagamy naszym klientom w uzyskaniu ulgi z Urzędu Skarbowego na zakup kas fiskalnych. Ponadto klient zyskuje pełną obsługę w zakresie rejestracji nowych urządzeń w skarbówce.
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz