Materiał Partnera

Kastracja i sterylizacja zwierząt – zalety i korzyści zdrowotne

Kastracja i sterylizacja zwierząt – zalety i korzyści zdrowotne

Zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt od lat wywołują wiele emocji wśród właścicieli czworonogów. Oczywiście, podobnie jak wszystkie zabiegi medyczne, także one niosą pewne ryzyko i mają swoje zalety oraz wady. Niemniej jednak liczba argumentów przemawiających na ich korzyść jest znacznie większa.

Warto zadbać o zdrowie pupila

Wbrew pozorom sterylizacja i kastracja nie są tym samym zabiegiem. Jednakże wspólną ich cechą jest to, że zwierzę poddane takim operacjom nie może później się rozmnażać. Są one jednymi z najpopularniejszych i bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, wykonywanych praktycznie w każdym gabinecie weterynaryjnym, także w Zoo-Med. Przychodnia weterynaryjna, art. zoologiczne. Obie operacje rozróżnia się ze względu na płeć zwierzęcia. Sterylizacja dotyczy suki lub kotki i polega zwykle na usunięciu jajników, jajowodów i macicy. W przypadku psów i kocurów odejmuje się natomiast jądra i najądrza. Efektem zabiegu jest całkowita bezpłodność do końca życia zwierzęcia. Ma to bardzo duży wpływ na zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt. Nie do przecenienia są także zalety zdrowotne tych zabiegów. Sterylizacja w przypadku samic przede wszystkim likwiduje ruję, zapobiega zaburzeniom rozrodowym i ropomaciczu, a także pojawianiu się ciąży urojonej. Zabieg wykonany jeszcze przed pierwszą cieczką minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego. Kastracja u samców zmniejsza poziom agresji oraz zainteresowanie samicami w rui, a co za tym idzie, przyczynia się do tego, że nie uciekają właścicielom. U zwierząt poddanych tego typu zabiegom zmniejsza się także szansa na zachorowania na inne choroby (dermatologiczne, endokrynologiczne) związane z wysokim stężeniem hormonów. Niemniej jednak kastracja i sterylizacja zwierząt jest zabiegiem operacyjnym, którego obawia się wielu właścicieli. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak odpowiedniej wiedzy na temat tych operacji. Sam zabieg jest jednym z bezpieczniejszych, a w dobie nowoczesnej anestezjologii, także weterynaryjnej, wiele problemów z narkozą można wyeliminować przed zabiegiem operacyjnym. Jeśli chodzi tendencję do otyłości u zwierząt sterylizowanych, to szansę na pojawienie się tego typu problemu można zminimalizować poprzez odpowiednią dietę i ruch. Wiele wątpliwości budzi także mówienie o zwiększonym ryzyku zachorowania na choroby układu moczowego zwierząt po kastracji.

Dobry weterynarz poszukiwany

Poddanie naszego czworonożnego przyjaciela zabiegowi sterylizacji lub kastracji zawsze budzi nasze wątpliwości. Niemniej jednak, aby rozwiać wszelkie obawy i poznać odpowiedzi na dręczące nas pytania, wystarczy odwiedzić dobry gabinet weterynaryjny. Takim właśnie miejscem jest Zoo-Med. Przychodnia weterynaryjna, art. zoologiczne z miejscowości Susz. Pracownicy specjalizują się w leczeniu zwierząt oraz przeprowadzają szereg badań profilaktycznych. Oferta obejmuje również diagnostykę, chirurgię (w tym również zabiegi sterylizacji i kastracji), położnictwo, dermatologię, alergologię i stomatologię oraz badania EKG i USG, a także analitykę laboratoryjną w zakresie badań krwi (morfologia i biochemia). Przychodnia zajmuje się także profesjonalnym strzyżeniem psów. Dodatkowo prowadzi sprzedaż karm i suplementów diety oraz artykułów dla zwierząt. Zoo-Med to placówka działająca od 1999 r., co sprawia, że wszyscy trafiający tam pacjenci są pod opieką doświadczonego personelu, który do każdego przypadku podchodzi indywidualnie i z zaangażowaniem.

Decyzję o wykonaniu zabiegu sterylizacji lub kastracji każdy opiekun zwierzęcia powinien podjąć po zasięgnięciu porady u specjalisty oraz rozważeniu wszystkich plusów i minusów operacji. Sugerowanie się plotkami i informacjami, które nie zostały potwierdzone przez lekarza weterynarii, może się tylko negatywnie odbić na zdrowiu naszego pupila.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz