Materiał Partnera

Kastracja i sterylizacja zwierząt – na czym polega? Poradnik dla właścicieli czworonogów

Kastracja i sterylizacja zwierząt – na czym polega? Poradnik dla właścicieli czworonogów

Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które często są wykonywane u zwierząt domowych. Dlaczego są konieczne? Na czym polegają? Ile kosztują? Wszystko zależy od tego, jakie jest nasze zwierzę. Trzeba też pamiętać, że każdy zabieg ma swoje plusy i minusy. W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące sterylizacji i kastracji czworonogów.

Co to jest sterylizacja?

Sterylizacji dokonuje lekarz weterynarii. To zabieg chirurgiczny, podczas którego samicom usuwana jest macica, jajniki i jajowody, a samcom jądra i najądrza. Celem zabiegu jest nieodwracalne pozbawienie zwierzęcia płodności. Samica po sterylizacji nie będzie już nigdy miała cieczki, nie będzie też odczuwać popędu płciowego. Sterylizacja daje nam pewność, że nasza samica nie będzie miała szczeniąt. Zabieg wykonywany jest u zwierząt w każdym wieku, najlepiej jednak jest sterylizować lub kastrować młode psy, lub koty. Takie zwierzę jest silne i po zabiegu szybko dojdzie do siebie. Wystarczy na to kilka dni. Wczesna sterylizacja suczki nie wpływa też negatywnie na jej rozwój psychiczny ani fizyczny, a może ją ochronić przed zachorowaniem na nowotwór gruczołu mlekowego.

Plusy i minusy

Każdy zabieg niesie za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Warto o nich porozmawiać z weterynarzem zajmującym się kastracją zwierząt – fachowych porad udzielą nam pracownicy firmy San Wet. Gabinet weterynaryjny.  W przypadku sterylizacji lub kastracji zalet jest znacznie więcej niż wad, jednak przed zdecydowaniem się na zabieg, warto poznać i jedne i drugie. Zalety kastracji i sterylizacji to przede wszystkim:

  • zapobieganie niechcianej ciąży,
  • zapobieganie ciążom urojonym,
  • ochrona przed ropomaciczeniem – poważną chorobą, która może być powodem śmierci suczki,
  • ochrona przed chorobą nowotworową gruczołu mlekowego, macicy i jajników u suki,
  • ochrona przed nowotworami układu płciowego, schorzeniami prostaty i przepukliną u samców,
  • samiec po kastracji jest spokojniejszy, mniej pobudliwy.

Tyle zalet. A jakie są niebezpieczeństwa? Zanim się zdecydujemy na zabieg, warto pomyśleć o tym, że jest on nieodwracalny – jeśli więc kiedyś zmienimy zdanie i będziemy chcieli, żeby nasz pies się rozmnożył, będzie to niemożliwe. Zabieg sterylizacji czy kastracji weterynarz wykonuje pod narkozą – istnieje więc pewne niewielkie zagrożenie, które pojawia się zawsze podczas znieczulenia ogólnego. Trzeba też wiedzieć, że zwierzęta poddane sterylizacji mają większą skłonność do nadwagi, a suką zdarza się nietrzymanie moczu – występuje ono u około 2 procent wysterylizowanych zwierząt płci żeńskiej. We wspomnianym wyżej gabinecie weterynaryjnym usługi kastracji i sterylizacji są objęte promocją – kastracja kota kosztuje 60 zł. W przypadku psów za czworonoga do 35 kg płci męskiej zapłacimy 120 zł. Jeśli pies jest cięższy, zabieg będzie kosztować 170 zł. Sterylizacja suki ważącej do 35 kg to koszt 200 zł. Powyżej tej wagi zabieg kosztuje 250 zł.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz