Materiał Partnera

Kastracja i sterylizacja zwierząt – dlaczego to takie ważne

Kastracja i sterylizacja zwierząt – dlaczego to takie ważne

Wiele porzuconych zwierząt, zaniedbane czworonogi, przepełnione schroniska – oto konsekwencje tego, że ludzie nie poddają swoich pupili kastracji i sterylizacji. Zabiegi te mają bardzo dobry wpływ na zdrowie zwierząt, dlatego warto zadbać, aby nasze zwierzaki zostały im poddane.

Kastracja i sterylizacja – czemu to służy?

Sterylizacja samic i kastracja samców to zabiegi chirurgiczne, które mają na celu zapewnienie nieodwracalnej bezpłodności. Sterylizacja polega na usunięciu jajników, jajowodów i macicy, natomiast kastracja na wycięciu jąder i najądrzy. Dzięki tym zabiegom zwierzęta tracą także popęd, co sprawia, że stają się dużo spokojniejsze. Po zabiegu zwierzę wraca do formy po zaledwie kilku dniach. Każdy wiek zwierzęcia jest odpowiedni na wykonanie tego zabiegu, bez względu na to, czy pojawiło się już potomstwo.

Co daje sterylizacja?

Wykonanie sterylizacji chroni samicę przed zachorowaniem na ropomacicze. Jest to bardzo groźna choroba, która może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Sterylizacja chroni także przed bardzo często występującymi nowotworami narządów rodnych oraz gruczołów mlekowych, na które narażone są zarówno suki, jaki i kotki. Dość ważny jest też aspekt zdrowia psychicznego zwierzęcia, sterylizacja uchroni samicę przed występowaniem tzw. ciąży urojonej, a także pozwoli uniknąć dużego stresu związanego z przeżywaniem cieczki kilka razy w roku. Co najważniejsze – sterylizacja nie pozwala na niekontrolowane rozmnażanie się zwierząt, a co za tym idzie ma duży wpływ na ich kondycję zdrowotną.

Konsekwencje kastracji

Kastrowanie samców zapobiega występowaniu groźnych chorób, m.in. nowotworów układu płciowego, przepukliny, czy schorzeń prostaty. Wykastrowany samiec staje się dużo spokojniejszy, traci potrzebę dominacji, jest mniej pobudliwy i bardziej trzyma się domu, a stabilizacja psychiczna sprawa, że staje się bardziej oddany i wierny swojemu właścicielowi. Poprawia się także jego zdolność do koncentracji.

Okiem eksperta

Kastracja i sterylizacja zwierząt ma wiele zalet. Przede wszystkim zapobiegamy niekontrolowanemu rozmnażaniu się naszych pupili. Zabiegi te korzystnie wpływają na ich zdrowie oraz kondycję psychiczną. Im mniej bezdomnych zwierząt, tym lepiej – powiedział Bogdan Baryłka, lekarz weterynarii pracujący w Przychodni Weterynaryjnej ZOO-MED.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz