Artykuł sponsorowany

Kaskada fontannowa, czyli sztuczny wodospad w ogrodzie

Kaskada fontannowa, czyli sztuczny wodospad w ogrodzie

Kaskady wodne to sposób na aranżacje niepowtarzalnego ogrodu, który będzie wyglądał naturalnie. Płynąca po skałach woda, która swoje ujście znajdzie w oczku wodnym to zaś dobry pomysł dla tych, którzy lubią jednostajne szumy, spokój i bliskość z naturą. Jak jednak buduje się wodospad w ogrodzie? Czy potrzebna jest do tego pompa? Komu zlecić stworzenie kaskady fontannowej? Odpowiedzi znaleźć można w dalszej części artykułu.

Czym jest kaskada wodna?

Kaskady wodne to specjalnie przygotowane pagórki wyłożone skałami, otoczakami oraz systemami nawadniającymi, które pozwalają wspólnie uzyskać efekt mini wodospadu czy płynącego strumyka. Często łączy się je z oczkami wodnymi, a niekiedy mogą one być tworzone w wersji naturalnych fontann.  Podstawowym założeniem przy tworzeniu kaskad wodnych jest wprawianie cieszy w ruch. Nie tylko służą do tego pompy oraz systemy odprowadzające nadmiar wody, ale także specjalnie przygotowane progi skalne. To dzięki nim kaskady przypominają wartko płynące potoczki w górach.

W jakim ogrodzie warto stworzyć kaskadę?

Kaskady wodne często tworzone są w ogrodach restauracyjnych i hotelowych, a także przed różnymi obiektami użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o wersje dla ogrodów otaczających domy jednorodzinne, przede wszystkim mogą one być przygotowywane na większych przestrzeniach. Duży ogród daje projektantom z pracowni ogrodniczej większe pole do popisu. Nie oznacza to jednak tego, że kaskada nie jest możliwa do stworzenia na małej działce. Najciekawsze aranżacje mogą nawet łączyć się z tarasem, ogrodzeniem czy ogrodem zimowym, a ich wymiary nie muszą przekraczać 5 m2.

Projekt kaskady wodnej

Aby stworzyć kaskadę wodną, należy podjąć współpracę z doświadczoną pracownią ogrodniczą. Warto wybierać takie przedsiębiorstwa jak OGRODY OBRUŚNIK. Takie firmy przed stworzeniem ogrodowej aranżacji przeprowadzają wizję lokalną. Jest to potrzebne do przygotowania projektu kaskady. W nim uwzględnia się nawet złożone roboty ziemne, tworzenie sztucznych pagórków czy też wcześniejsze rozłożenie instalacji drenażu działki. Projekt składać się musi zaś z części opisowej, technicznej oraz rysunkowej tak, by zagwarantować piękno kaskady, a także trwałość jej na długie lata. Musi ona też być prosta w obsłudze.

Jak tworzona jest kaskada wodna ogrodowa?

Kaskadę wodną tworzyć należy na wzniesieniach i pagórkach. Jeśli nie występują one naturalnie na działce, trzeba zbudować te sztuczne. Cała aranżacja składać się musi także z licznych otoczaków, kamyczków, głazów i większych skał, a także ze szkła dekoracyjnego, oświetlenia czy gotowych elementów dekoracyjnych. Uwzględnić należy także roślinność, która lubi duże ilości wody oraz wilgoć.

Aby kaskada mogła cieszyć oko oraz słuch właścicieli, pracownia ogrodnicza musi zakupić również filtr oczyszczający wodę, a także pompę, która wprawi ciecz w ruch. Tworzony jest zamknięty obieg wody, dlatego nie jest ona marnowana. Wiedzieć należy także, że budowa kaskady wiąże się z konieczności stworzenia precyzyjnych uszczelnień. Wykorzystać trzeba folię PCV, siatkobeton, bentonit i elastyczne geomembrany. Sam wygląd kaskady wodnej może być różny – wszystko zależy od wykorzystanych skał oraz roślinność. Dla przykładu można stworzyć aranżację górską. 

Opracowanie:
Sieraków Śląski, Oleska 21
tel. 601 459 701
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz