Artykuł sponsorowany

Karty podatkowe – outsourcing rachunkowo-księgowy

Karty podatkowe – outsourcing rachunkowo-księgowy

W polskim ustroju podatkowym wyróżnia się różne formy opodatkowania. Najbardziej złożona jest pełna księgowość i prowadzenie ksiąg rachunkowych, do prostszego sposobu należą księgi przychodów i rozchodów, a do najmniej skomplikowanych ryczałt ewidencjonowany oraz karty podatkowe. Możliwość wyboru danej formy opodatkowania jest jednak narzucona przepisami – dowiedz się, kto może rozliczać się za pomocą kart podatkowych i czym one są.

Czym są karty podatkowe?

Karty podatkowe stanowią najprostszą formę opodatkowania działalności gospodarczej. Nie wymagają one prowadzenia złożonej księgowości tak jak w przypadku ksiąg rachunkowych, czy też ksiąg przychodów i rozchodów. Miesięczny podatek jest z góry narzucany na podatnika, który wybrał taką formę rozliczenia przez urząd skarbowy. Jego wysokość uzależniona jest od liczny zatrudnionych pracowników, warunków gospodarczych regionu, a także profilu prowadzonej działalności. Karty podatkowe są zatem jedyną formą opodatkowania, która nie ma bezpośredniego związku z uzyskanym dochodem w obrocie gospodarczym danego przedsiębiorstwa. Warto wiedzieć, że karty podatkowe wybierają najczęściej małe i nowo powstałe firmy, które nie posiadają wysokich zysków – wiąże się to z tym, że w przypadku wystąpienia strat finansowym w danym miesiącu firma i tak jest zobowiązana do zapłacenia wcześniej ustalonej kwoty (a w przypadku małych firm te straty bywają dużo mniejsze od tych ponoszonych przez duże przedsiębiorstwa). Kwota ta może ulegać zmianie tylko na początku nowego roku podatkowego. Jeśli Twoja firma ma możliwość rozliczania się na podstawie kart podatkowych, warto, aby podjęła stałą współpracę z biurem rachunkowym i doradczym Agnieszki Gunerki. Zajmuje się ono m.in. prowadzeniem ksiąg handlowych, ksiąg przychodów i rozchodów, rozliczaniem projektów finansowanych z UE czy też rozliczeniami PIT i CIT.

Kto może korzystać z kart podatkowych?

Podmioty, które mają możliwość prowadzenia kart podatkowych, są automatycznie zwolnione z konieczności prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, a także wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Korzystania z takich warunków podatkowych dotyczy jednak wąskiego grona uprawnionych podmiotów. Przepisy określają, że karty podatkowe mogą prowadzić między innymi firmy usługowe lub usługowo-wytwórcze zajmujące się takimi działaniami jak: handel detaliczny żywnością, napojami, kwiatami, używkami (tj. papierosy i napoje alkoholowe o zawartości alkoholu poniżej 1,5%); artykułami nieżywnościowymi (wiele z nich jest jednak wyłączona z możliwości prowadzenia kart podatkowych, np. gdy sprzedaje paliwo samochodowe); usługi rozrywkowe; usługi transportowe z działalnością jednoosobową czy też usługi gastronomiczne bezalkoholowe (dot. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu poniżej 1,5%).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz