Materiał Partnera

Karta podatkowa – jakie wady i zalety ma taka forma opodatkowania firmy?

Karta podatkowa – jakie wady i zalety ma taka forma opodatkowania firmy?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, które nakłada na przedsiębiorcę ustawodawca. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez firmę. Karta podatkowa to najprostsze rozwiązanie rozliczeniowe, które dostępne jest w polskim systemie podatkowym. Niestety nie każdy może z niego skorzystać. Jakie są plusy i minusy tej formy opodatkowania?

Kto może rozliczać się na podstawie karty podatkowej?

Podstawą do opodatkowania przychodów danego przedsiębiorstwa kartą podatkową są przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Cały trzeci rozdział wspomnianej ustawy został poświęcony właśnie karcie podatkowej. Wedle poczynionych w nim zapisów ta metoda opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dostępna jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność usługową, wytwórczo-usługową, gastronomiczną, transportową, w zakresie usług rozrywkowych czy w formie wolnych zawodów. Karta podatkowa nakłada na właściciela danej firmy obowiązek opłacania podatku o stałej wysokości. Wysokość opłaty dla konkretnego rodzaju działalności gospodarczej każdego roku ustalana jest przez naczelnika Urzędu Skarbowego.

Karta podatkowa- zalety

Jak przekonuje specjalista z biura rachunkowego „Aleksandra Garczyńska” w Gdyni- największą zaletą wyboru takiej formy opodatkowania jest brak konieczności prowadzenia ewidencji księgowej. Przedsiębiorca nie musi rejestrować ani uzyskiwanych dochodów, ani kosztów podatkowych, gdyż nie stanowią one podstawy do rozliczania się z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Karta podatkowa to idealne rozwiązanie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, gwarantuje bowiem niższe opłaty na rzecz skarbu państwa. Przedsiębiorca nie musi także sporządzać zeznania podatkowego i zwolniony jest z wpłacania zaliczek na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał do Urzędu Skarbowego.

Karta podatkowa- wady

Każdy medal ma dwie strony, tak jest również w przypadku karty podatkowej. Trzeba zaznaczyć, że dochody firmy opodatkowane kartą podatkową nie mogą łączyć się z innymi dochodami. Przedsiębiorca traci możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem i dokonywania odliczeń, także mieszkaniowych.

Zanim zdecydujemy się na najdogodniejszą dla naszego przedsiębiorstwa formę opodatkowania, warto skorzystać z fachowej porady specjalistów. Doświadczeni księgowi oraz doradcy podatkowi przedstawią nam plusy i minusy każdego rozwiązania i zaproponują najbardziej optymalne wyjście z sytuacji.   

Opracowanie:
Gdynia, Jana z Kolna 4 lok. 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz