Materiał Partnera

Karta podatkowa, czyli sposób na łatwe rozliczanie działalności

Karta podatkowa, czyli sposób na łatwe rozliczanie działalności

Przedsiębiorca prowadzący własną firmę musi wybrać odpowiedni dla niego sposób rozliczania się. Oprócz pełnej i uproszczonej księgowości czy ryczałtu ewidencjonowanego jedną z metod jest karta podatkowa. Jak się okazuje, rozwiązanie to zapewnia spory komfort właścicielowi przedsiębiorstwa – warto jednak wiedzieć, kto może z takiego sposobu skorzystać i jakie wsparcie w tym zakresie oferuje dobre biuro rachunkowe.

Proste rozwiązanie

Konieczność egzekwowania należności podatkowych oznacza wybór odpowiedniej metody przeprowadzenia tego procesu. Interesującym rozwiązaniem jest karta podatkowa – takie rozwiązanie nie wymaga bowiem ustalania dokładnej podstawy wymiaru podatku. Tę ustala urząd skarbowy w toku podejmowanej indywidualnie dla konkretnej firmy decyzji, do czego niezbędne jest złożenie specjalnego wniosku przez podatnika. Konieczne jest zatem dostarczenie właściwie wypełnionego druku PIT-16, w czym pomoże biuro rachunkowe.

Księgowi są w stanie w tym zakresie zaoferować firmom profesjonalne wsparcie, dzięki czemu przedsiębiorstwo zasięgnie wszelkich informacji na temat korzystnej karty podatkowej i wymogów związanych z prowadzeniem tego typu uproszczonej metody regulowania należności podatkowych. Warto jednak postawić na doświadczonych specjalistów – do ich grona należy biuro rachunkowe Jolanty Krzyształowskiej, które dla swoich klientów przygotowało kompleksowe usługi w tym zakresie i nie tylko. Księgowi pomogą osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą w uzyskaniu karty podatkowej, która może być też rozwiązaniem stosowanym przez spółki cywilne osób fizycznych – w tym wypadku przedmiotem ich funkcjonowania powinno być działanie dla ludności.

Szereg korzyści i wiele wymogów

Karta podatkowa jest zatem rozwiązaniem znacznie upraszczającym prowadzenie i rozliczanie działalności. Jedyna dokumentacja związana z taką metodą dotyczy ewidencji zatrudnienia, kart przychodów pracowników oraz wystawionych faktur lub rachunków. Nie jest konieczne zatem składanie deklaracji podatkowej, co jest niezwykle komfortowe dla przedsiębiorcy. Musi on jednak pamiętać, że oprócz sporządzenia i złożenia stosownego wniosku, niezbędne jest także dotrzymanie innych wymogów określonych w przepisach dla firm chcących rozliczać się za pomocą karty podatkowej.

Przede wszystkim działalność musi być prowadzona wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyroby opodatkowane konkretnymi przepisami czy podatkiem akcyzowym nie mogą być przez firmę produkowane, a dodatkowo przedsiębiorca nie może prowadzić innej działalności pozarolniczej. Wraz z nowym rokiem ustalane są stawki karty podatkowej, które znaleźć można w specjalnym obwieszczeniu ministra finansów. Warto taką możliwość rozliczania firmy skonsultować z dobrym biurem rachunkowym, które będzie w stanie określić, czy jest to rozwiązanie korzystne dla danej działalności.

Opracowanie:
Kraków, al. Kijowska 40 lok. 3
tel. 12 421 48 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz