Artykuł sponsorowany

Kancelaria Podatkowa Janusz Stańko: Na czym polega prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Kancelaria Podatkowa Janusz Stańko: Na czym polega prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości firmy, musi dbać o szeroko rozumianą księgowość. Zdarza się, że niektórzy decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości. Jednak jeśli chcemy uniknąć wszelkich błędów i skupić się rozwoju biznesu - warto powierzyć sprawy księgowości specjalistom. Poprawnie prowadzona księgowość to nie tylko konieczność, ale również wymóg prawny. W artykule wyjaśnimy czym są księgi rachunkowe i na czym polega ich prowadzenie.

Czym są księgi rachunkowe?

Każdy, kto prowadzi jakąś działalność gospodarczą, zobowiązany jest do ewidencjonowania wszelkich operacji gospodarczych swojego przedsiębiorstwa. Istnieją różne modele prowadzenia ewidencji, które są zależne od typu funkcjonującej firmy. Zdarza się, że przedsiębiorca może być również zobligowany do korzystania z konkretnego sposobu z mocy prawa. Najprościej mówiąc, księgi rachunkowe to swego rodzaju system rejestracji, którym posługują się firmy będące na tak zwanej pełnej księgowości.

Celem prowadzenia ksiąg rachunkowych jest opisanie wszelkich funduszy, które przepływają przez firmę. Księgi zawierają wiedzę w zakresie kondycji finansowej danej spółki. Można tam znaleźć informacje o przychodach i wydatkach działalności, kosztach wynagrodzeń pracowników, czynszów oraz zobowiązań kredytowych. Księgi rachunkowe występują pod postacią papierową, jak i formie systemu komputerowego.

Skład ksiąg rachunkowych

Pięć głównych elementów tworzy księgi rachunkowe. Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju operacji. Wymienia się następujące elementy:

  • Dziennik,

  • Księga Główna,

  • Księga Pomocnicza,

  • Inwentarz,

  • Zestawienie obrotów i sald.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Wszystkie podmioty gospodarcze, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą powierzyć zadanie podmiotowi zewnętrznemu. Co to oznacza? Przedsiębiorca nie musi zatrudniać na cały etat księgowej, ale może skorzystać z usług biura rachunkowego. Ważne jest to, aby praca w tym zakresie odbywała się w sposób profesjonalny i rzetelny, czego przykładem jest działalność Kancelarii Doradztwa Podatkowego Janusz Stańko.

Artykuł 11a Ustawy o rachunkowości informuje, że wówczas należy powiadomić właściwy urząd skarbowy o miejscu prowadzenia ksiąg rachunkowych w terminie 15 dni od dnia ich wydania. Ponadto artykuł określa, że należy zapewnić dostępność ksiąg rachunkowych wraz z dowodami księgowymi uprawnionym organom zewnętrznej kontroli lub nadzoru w siedzibie jednostki, lub w miejscu sprawowania zarządu albo w innym miejscu za zgodą organu kontroli, lub nadzoru.

Oferta Kancelarii Podatkowej Janusza Stańko

Kancelaria Podatkowa Janusza Stańko prowadzi swoją działalność od 1 maja 1996 roku. Firma ta zatrudnia doświadczonego doradcę podatkowego - Janusza Stańko, który ma ponad 25 lat doświadczenia w swojej pracy. Jest on również certyfikowanym Doradcą Podatkowym, znajdującym się na liście Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Warszawie. Wraz ze swoim zespołem 12 pracowników, Kancelaria oferuje szereg usług związanych z rachunkowością, podatkami, ubezpieczeniami społecznymi i płacami oraz kadrami. Jednymi z atutów są bogate doświadczenie, fachowość oraz rzetelność przy wykonywaniu pracy. Kancelaria prowadzi również reprezentowanie klientów w Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Statystycznym. W celu zapewnienia poczucia bezpieczeństwa klientów, Kancelaria jest ubezpieczona w zakresie odpowiedzialności cywilnej i karno-skarbowej od zdarzeń związanych z jej działalnością.

Opracowanie:
Stargard, Letnia 26
tel. 91 578 88 68
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz