Kancelaria notarialna - kiedy warto skorzystać z usług notariusza
W kancelarii notarialnej można podpisać umowę sprzedaży mieszkania, podzielić spadek po zmarłym krewnym, zawrzeć umowę małżeńską o charakterze majątkowym tzw. intercyzę albo poświadczyć notarialnie różnego rodzaju dokumenty. Czy wybór konkretnej kancelarii notarialnej ma znaczenie? Czym powinien charakteryzować się dobry notariusz? Serdecznie zapraszam do lektury.
Notariusz - zawód zaufania publicznego
Najczęściej korzystamy z usług notariusza w sytuacji, gdy chcemy kupić/sprzedać mieszkanie lub dom. Jest to obowiązek, który wynika z przepisów kodeksu cywilnego. Jasno mówią, że umowa sprzedaży nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego - w innym przypadku jest nieważna. Notariusz w trakcie przygotowywania aktu notarialnego kontaktuje się z klientem w celu uzyskania koniecznych informacji, niekiedy doradza jak najkorzystniej sformułować treść danego aktu i dostosowuje potrzeby osoby do obowiązującego stanu prawnego. Przykładowo matka w starszym wieku chce przekazać mieszkanie swojemu synowi pod warunkiem, że będzie w nim zamieszkiwać do momentu swojej śmierci. Taki zapis oczywiście powinien znaleźć się w treści aktu darowizny (relacje rodzinne ulegają zmianom, a zatem wszystko powinno być potwierdzone na piśmie). W takich okolicznościach stosowana jest instytucja służebności mieszkania. Podpisany akt trafia do sądu, gdzie w księgach wieczystych będzie potwierdzenie prawa matki do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Notariusz jak każda inna profesja ma swoich gorszych i lepszych przedstawicieli. Dobrym rozwiązaniem, jeśli zastanawiamy się nad wyborem konkretnej kancelarii notarialnej, jest rekomendacja od osób, które w sposób profesjonalny pracują, jako pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Zazwyczaj posiadają rozeznanie w środowisku notariuszy i są w stanie polecić sprawdzoną i zaufaną osobę.
Usługi notariusza - ile to kosztuje?
Korzystając z usług notariusza, musimy przygotować się na określone wydatki. Jak tłumaczy pracownik z Kancelaria Notarialna Renata Greszta, Joanna Barańska-Pastuszko Notariusze s.c. sporządzenie aktu notarialnego wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i pracy, która ma swoją cenę. W zależności jednak od konkretnej czynności prawnej opłata będzie na innym poziomie. Każda osoba zainteresowana może się w tym względzie zapoznać z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z dnia 29 czerwca 2004 r.) albo zadzwonić do konkretnej kancelarii z pytaniem o koszt danej sprawy.