Kamper na wakacje – co warto wiedzieć?

Kamper na wakacje – co warto wiedzieć?

Lubisz niezależność i nie przepadasz za nudą? Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę? W tym roku wyrusz na wakacje kamperem. Taka podróż daje dużo wolności i pozwala zaoszczędzić, bo nie musisz szukać noclegów w drogich hotelach. Zastanawiasz się, jaki model wybrać? W artykule doradzamy, czy lepiej kupi kamper, czy zdecydować się na wynajem. Przeczytasz również, jakie prawo jazdy jest ci potrzebne do prowadzenia takiego pojazdu.

Strony www Strony www

Jaki model wybrać?

Jeśli podróżujesz w parze lub masz małe dzieci, dobrym pomysłem będzie kamper-van. Nie ma w nim zbyt dużo miejsca, ale za to ma inne zalety. Takie pojazdy są łatwiejsze w obsłudze i zwrotne, dlatego zmieszczą się w nawet wąskich uliczkach. Ich mobilność sprawia, że to idealne rozwiązanie na dłuższą wycieczkę. Bez problemu można zmieniać miejsce pobytu i zwiedzić więcej zakątów.  Kolejnym plusem jest mniejsze zużycie paliwa, a także wykorzystywanie kampera jako środka komunikacji na co dzień – na większe zakupy, do przewożenia sprzętu itd.

Jeśli podróżujesz w większym gronie lub Twoje dzieci są starsze, lepszym pomysłem może okazać się kamper półzintegrowany. Można powiedzieć, że to najbardziej typowy kamper. Możesz liczyć na więcej miejsca i lepsze wyposażenie oraz wygodę. Oczywiście coś za coś, więcej komfortu i przestrzeni w środku, to większe gabaryty pojazdu, a więc i mniejsza zwrotność. Taki kamper jest także mniej ekonomiczny niż van.

Jeśli stawiasz przede wszystkim na komfort, wybierz kamper w pełni zintegrowany. Plusem jest spora przestrzeń i często luksusowe wyposażenie. W tym przypadku musisz jednak liczyć się z większym wydatkiem. Kolejnym minusem jest spora waga oraz słaba zwrotność. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz często zmieniać miejsce pobytu.

kamper

Ile kosztuje kamper, a ile jego wypożyczenie?

I tu pojawia się pytanie, czy lepiej udać się do sklepu, czy może poszukać wypożyczalni kamperów. Czy zdecydować się na nowe modele, czy postawić na kampery używane? To wszystko zależy od posiadanych funduszy, a także tego, czy pojazd będzie nam potrzebny tylko na dwutygodniowe wakacje, czy możemy planujemy wybrać się nim w dłuższą podróż.

Koszt zakupu nowego kampera zaczyna się od 160 tysięcy złotych wzwyż. Górna granica to już kwestia dyskusyjna, bo na rynku dostępne są luksusowe modele, za które trzeba słono zapłacić, nawet i pół miliona. Na rynku dostępne są modele zintegrowane, które są przeznaczone na użytek rekreacyjny oraz półzintegrowane, które zostały przerobione np. z aut dostawczych.

Jeśli nie chcesz wydawać fortuny, poszukaj kamperów używanych. Znajdziesz takie auta już za 50 tysięcy złotych. Warto jednak rozejrzeć się za droższymi i lepszymi modelami, które dają większą gwarancję, że nie będzie w nich usterek.

Nie chcesz kupować pojazdu? Rozejrzyj się za wypożyczalnią kamperów. Ile to kosztuje? Około 500-700 zł za dobę, ale wszytko zależy od rodzaju pojazdu, wyposażenia, wielkości, liczby miejsc. Liczy się także to, na jaki okres wynajmiemy samochód oraz kiedy – podczas wakacji czy ferii wynajem kampera będzie droższy niż gdyby wypożyczyć auto poza sezonem. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę koszty kaucji i ubezpieczenia.

Jakie prawo jazdy jest wymagane na kamper?

By podróżować kamperem po Polsce czy Europie, potrzebne jest europejskie prawo jazdy kat. B. Większość kamperów waży do 3,5 tony, dlatego wystarcza standardowe prawo jazdy. Zastanawiasz się, gdzie wyruszyć kamperem na wakacje i co ze sobą zabrać? Przeczytaj, jak przygotować się na wakacje na kempingu

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz