Artykuł sponsorowany

Kamień nazębny a palenie papierosów – co warto wiedzieć?

Kamień nazębny a palenie papierosów – co warto wiedzieć?
O tym, że piękny uśmiech i białe zęby mogą być wizytówką człowieka, nie trzeba przekonywać nikogo. Zresztą naukowo udowodnione jest, iż ludzie uśmiechający się często, budzą o wiele większe zaufanie oraz są bardziej lubiani. O doskonały stan uzębienia zadbać jest trudno, pomimo codziennej higieny jamy ustnej. Wiele problemów może przysporzyć kamień nazębny, w szczególności, jeśli osoba jest uzależniona od tytoniu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kamień  nazębny  a papierosy

Na powstanie kamienia nazębnego narażeni są wszyscy bez względu na to, jak często zęby szczotkowane są w ciągu dnia. W zależności od rodzaju diety oraz od ilości spożywanych tzw. produktów barwiących takich jak kawa, czy herbata, kamień może pojawić się po prostu wcześniej lub później. Jeżeli jednak osoba regularnie pali papierosy, to proces ten staje się szczególnie niebezpieczny. Dlaczego? Otóż dlatego, że paradoksalnie palacze, nie borykają się z tak uciążliwymi efektami nieregularnego usuwania kamienia nazębnego. Ich naczynia krwionośne są obkurczone, dziąsła nie czerwienią się i nie puchną tak mocno.

Specjaliści w odniesieniu do palaczy bardzo często używają określenia choroby ukrytej. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że po długotrwałym bagatelizowaniu objawów, a w zasadzie braku ich występowania, zazwyczaj dochodzi do eskalacji przykrych wydarzeń. Ludzie palący papierosy zmagają się zarówno z kamieniem naddziąsłowym, jak i poddziąsłowym, które w skrajnych przypadkach mogą przyczynić się do utraty zębów. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Kamień nazębny u palaczy – jak sobie z nim poradzić?

Trzeba wyraźnie podkreślić, iż na skutek działania śliny oraz substancji zawartych w dymie papierosowym, kamień nazębny u palaczy znacząco różni się od tego, jaki spotkać można u osób niepalących. W szczególności, jeśli chodzi o kolor oraz twardość. Często ciemnobrunatny kamień, występujący na zębach palaczy, jest po prostu nie do usunięcia, pomimo stosowania piaskowania, czy polerowania. Aby ograniczyć objawy, najlepsi specjaliści, do których zdecydowanie zalicza się kadra medyczna przychodni Del Med, zalecają szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie wraz z nitkowaniem przestrzeni pomiędzy zębami.

Nie należy zapominać również o tym, że kamień nazębny w aż 90% przypadków odpowiedzialny jest nie tylko za mało atrakcyjny wygląd uzębienia, ale także za nieświeży oddech, który może znacznie utrudnić codzienne życie. W przypadku kamienia warto zadbać przede wszystkim o profilaktykę oraz jego regularne usuwanie, które wbrew powszechnie panującej opinii, wcale nie wiąże się z dużymi wydatkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz