Artykuł sponsorowany

Kamica moczowa – rozpoznanie i leczenie w rękach specjalistów z Konsylium NZOZ

 Kamica moczowa – rozpoznanie i leczenie w rękach specjalistów z Konsylium NZOZ

Choroby układu moczowego to zróżnicowana grupa schorzeń, zaś jednym z najpowszechniejszych problemów pojawiających się w układzie moczowym jest kamica moczowa, dotykająca od 10 do nawet 20% populacji osób dorosłych i coraz częściej także dzieci. Warto zatem mieć świadomość jak rozpoznać kamicę moczową i jak w jej leczeniu pomóc mogą lekarze ze specjalistycznej przychodni Konsylium NZOZ.

Kamica moczowa pod lupą specjalistów z przychodni Konsylium NZOZ

Układ moczowy to przede wszystkim nerki, moczowód, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa i niestety każdy z tych elementów narażony jest na pojawienie się różnego rodzaju zmian chorobowych. Niemniej jednak jednym z najczęstszych schorzeń dotykających układ moczowy jest kamica moczowa, nazywana także kamicą nerkową, zaś jej pojawienie wymaga pomocy urologa, takiego jak lekarze ze specjalistycznej przychodni Konsylium NZOZ. Należy bowiem pamiętać, że o kamicy nerkowej mówimy w sytuacji, gdy w nerkach lub innych częściach dróg moczowych wytrącają się związki chemiczne, których stężenie jest na tyle wysokie, że nie ulegają one rozpuszczeniu i wydaleniu z moczem, zaś w wyniku ich krystalizacji powstają tzw. złogi (kamienie). Niestety ich zdiagnozowanie nie należy do najłatwiejszych i warto tu zadbać o regularną profilaktykę urologiczną oferowaną w przychodni Konsylium NZOZ. Wynika to z faktu, że kamica moczowa bardzo często rozwija się stosunkowo bezobjawowo, zaś chory dowiaduje się o jej pojawieniu dopiero gdy dopada go atak kolki nerkowej (nagły i zazwyczaj niezwykle silny ból w okolicy lędźwiowej z promieniowaniem w stronę pęcherza). Niekiedy także kamieniom w układzie moczowym towarzyszy krwiomocz, pieczenie podczas oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz lub ból w prąciu, przy czym każdy z tych objawów wymaga pomocy specjalistów, takich jak lekarze z placówki Konsylium NZOZ.

Rodzaje i przyczyny kamicy moczowej

Przyczyny tworzenia się złogów mogą być dość zróżnicowane, stąd też wyróżnia się cztery rodzaje kamicy nerkowej, a są to:

  • kamica cystynowa - wada wrodzona polegająca na upośledzeniu wchłaniania cystyny (aminokwasu),

  • kamica fosforanowa (struwitowa) - będąca wynikiem częstych zakażeń układu moczowego przez bakterie, które wytwarzają ureazę,

  • kamica szczawianowa – najczęstszymi przyczynami jest nadczynność przytarczyc, przedawkowanie witaminy D, nadmierne wydalanie z organizmu wapnia, cytrynianów i szczawianów,

  • kamica moczanowa – powstaje gdy pH moczu jest kwaśne lub organizm produkuje nadmiar kwasu moczowego.

Metody leczenia kamicy moczowej stosowane w przychodni Konsylium NZOZ

Rozpoznanie kamicy moczowej przeprowadzane w przychodni Konsylium NZOZ, opiera się przede wszystkim na dokładnym wywiadzie i badaniu fizykalnym. Bardzo często niezbędne jest także wykonanie badań USG i badań radiologicznych lub wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. Mając te dane, lekarz urolog może podjąć decyzję o sposobie leczenia. Warto przy tym wspomnieć, że leczenie kamicy moczowej, realizowane przez specjalistów z przychodni Konsylium NZOZ, dość często ma charakter farmakologiczny i obejmuje zwalczanie zakażenia dróg moczowych poprzez zastosowanie środków farmakologicznych uśmierzających ból, pomagających pozbyć się złogu w sposób naturalny oraz pozwalających na utrzymanie odpowiedniego dla danego typu kamicy odczynu moczu. Niekiedy jednak lekarz urolog przyjmujący w przychodni Konsylium NZOZ, stosuje tzw. leczenie instrumentalne, czyli np. rozkruszanie złogów metodami litotrypsji pozaustrojowej (przezskórne kruszenie kamieni falą ultradźwiękową) lub ureterorenoskopii (wprowadzenie endoskopu przez przewód moczowy i rozbicie kamieni). Dostępna jest także nefrolitotrypsja, czyli usunięcie złogów przy pomocy endoskopu wprowadzonego do układu kielichowo-miedniczkowego.

Kamica moczowa, to bardzo poważne schorzenie. Warto zatem mieć świadomość, jak minimalizować ryzyko jej pojawienia i jakie symptomy zwiastują jej obecność w organizmie. Warto także regularnie kontaktować się ze lekarzami ze specjalistycznej przychodni Konsylium NZOZ, gdyż odpowiednia diagnoza i szybkie leczenie znacznie zwiększają szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Opracowanie:
Łódź, Wrześnieńska 34
tel. 601 381 370
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz