Materiał Partnera

Kagańce dla psów. Co mówi o nich prawo?

Kagańce dla psów. Co mówi o nich prawo?

Kaganiec to jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa, które powinien mieć każdy właściciel psa, niezależnie od rasy czworonoga. W praktyce jednak niewiele osób z niego korzysta, a jeszcze mniej ma świadomość tego, jak wyglądają przepisy związane z ich stosowaniem

Czy piec musi mieć kaganiec?

Powszechne jest przekonanie, że pies powinien mieć założony kaganiec za każdym razem, gdy wychodzi z domu. W rzeczywistości jednak nie ma żadnego ogólnego przepisu, nakładającego na właścicieli psów taki obowiązek – generalnie polskie prawo w tym względzie jest dość nieprecyzyjne i otwiera szerokie pole do interpretacji. Weźmy przykładowo ustawę z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń. Stanowi oni iż „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Z zapisu tego nie wynika, jakie są zwykłe lub nakazane środki ostrożności oraz jakie konkretnie warunki muszą być spełnione, by uniknąć kary grzywny lub nagany – możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za brak kagańca we właściwie każdej sytuacji. Nie musimy nawet zostać przyłapani na gorącym uczynku, wystarczy donos do odpowiednich służb, np. straży miejskiej. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której nasz pies w ramach zabawy rzuca się na drugiego, obcego psa. Nie robi mu przy tym krzywdy, jednak właściciel drugiego czworonoga ma prawo zinterpretować to zachowanie jako agresywne i na tej podstawie oskarżyć nas o nie dochowanie stosownych środków ostrożności. Drugim powszechnie stosowanym aktem prawnym ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Wymienia one rasy psów uznawane w Polsce za agresywne – ich przedstawiciele muszą bezwzględnie nosić kagańce jeśli poruszają się w miejscach ogólnie dostępnych, np. w parkach lub po ulicach. Rasy agresywne to:

 • Amerykański pit bull terier
 • Pies z Majorki
 • Buldog amerykański
 • Dog argentyński
 • Pies kanaryjski
 • Tosa inu
 • Rottweiler
 • Akbash dog
 • Anatolian karabasz
 • Moskiewski stróżujący
 • Owczarek kaukaski

Przepisy wewnętrzne

- Dużo precyzyjniejsze podejście do kwestii kagańców znajdziemy w uchwałach gminnych oraz wewnętrznych regulaminach, obowiązujących np. w pojazdach komunikacji miejskiej bądź na terenie obiektów, takich jak centra handlowe bądź obiekty sportowe – mówi specjalista firmy Sznupa - Zazwyczaj stwierdzają one kategorycznie, że każdy pies – niezależnie od razy bądź zachowania – przebywający na terenie gminy w miejscach ogólnie dostępnych bądź w obszarach objętych stosownym regulaminem, powinien posiadać założony kaganiec. Ponadto opisują, jakie kary są przewidziane za niestosowanie do nakazów. Dlatego zanim wybierzemy się z psem w podróż do innego miasta, warto zapoznać się z miejscowymi przepisami.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz